Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook si loni vydělal 10,3 milionu dolarů (258,1 milionu korun). Bylo to o 11,5 procenta více než v předchozím finančním roce společnosti, který skončil loni 26. září. Firma to uvedla v povinně zveřejňované zprávě určené pro burzovní orgány.

Cook je přitom nejhůře placeným členem nejvyššího vedení společnosti. Pět viceprezidentů si vydělalo kolem 25 milionů dolarů, a to zejména díky 20milionovým odměnám v akciích firmy.

Finančnímu řediteli Lucovi Maestrimu tak výdělek stoupl zhruba o 81 procent na 25,3 milionu dolarů. Viceprezident Dan Riccio zodpovědný za hardware si polepšil ještě výrazněji - z 2,63 milionu na 24,4 milionu dolarů. Vůbec nejvíce si pak vydělala viceprezidentka pro obchod a internetové obchody Angela Ahrendtsová, a to 25,8 milionu dolarů. Pro ni to byl ale citelný pokles z předloňských více než 73 milionů dolarů. Tehdy ale bývalá výkonná ředitelka módního domu Burberry inkasovala vysoký nástupní bonus (ve firmě je od jara 2014).

Samotnému Cookovi se základní mzda zvýšila o 14,4 procenta na dva miliony dolarů. Výkonnostní neakciové odměny stouply zhruba o 19 procent na osm milionů dolarů. Do jeho loňských příjmů ale nebylo započítáno 560 tisíc kusů akcií, které obdržel během roku 2015. Přislíbeny je měl už od srpna 2011 a dnes mají hodnotu 56 milionů dolarů. Ke konci loňského roku měl Cook dalších asi 3,1 milionu akcií, ke kterým se ale dostane až v období od srpna 2017 do srpna 2021.

Apple měl pod Cookovým vedením dobrý rok plný rekordních čísel. Zisk v účetním roce, který skončil loni 26. září, stoupl o 35 procent na 53,4 miliardy dolarů a tržby o 28 procenta skoro na 234 miliard dolarů.

Otázkou je, jak firma dopadne v právě probíhajícím finančním roce. Už v klíčovém "vánočním" čtvrtletí, které je z pohledu Applu prvním, se i přes dobré prodejní výsledky v Číně začaly množit obavy z poklesu prodeje iPhonů (finanční výsledky firma oznámí 26. ledna). I to byl jeden z hlavních důvodů, proč akcie Applu za celý rok nakonec odepsaly 4,6 procenta. Pokles přitom zaznamenaly poprvé od globální úvěrové krize v roce 2008.

Akcie firmy tuto středu, kdy média informovala o omezení výroby iPhonu 6s a 6s Plus, dokonce poprvé za téměř pět měsíců klesly pod 100 dolarů. Nakonec se jim však podařilo nad tuto hranici vrátit, uzavřely pak na ceně 100,70 dolaru.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Apple je společností s nejvyšší tržní hodnotou na světě. Za svůj úspěch vděčí podle analytiků zejména legendárnímu šéfovi Stevu Jobsovi, za jehož působení firma uvedla na trh populární přehrávač iPod, telefon iPhone i tablet iPad. Jobs zemřel v říjnu 2011 a od roku 2012 stále více analytiků uvádí, že firmě již docházejí nápady.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.