Zakladatel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič po patnácti letech znovu plně ovládne svou internetovou firmu. Ta se dohodla na tom, že odkoupí od minoritních akcionářů Tiger Holding Four a Miura International zpět 30procentní podíl. Po patnácti letech tak Seznam.cz přestává mít minoritní zahraniční akcionáře.

Cena zveřejněna nebyla, podle hrubých odhadů by se měla pohybovat v jednotkách miliard korun.

K podpisu dohody došlo ve středu na mimořádné valné hromadě společnosti Seznam.cz. "Stalo se tak poté, co oba investoři odkup podílů nabídli," uvedla tisková mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

"Jsem rád, že se majoritní vlastník Ivo Lukačovič s investory dohodl a naše valná hromada včera transakci odsouhlasila," okomentoval odkup akcií generální ředitel Seznam.cz Pavel Zima. Lukačovič tak získá stoprocentní podíl ve firmě. Celkové jmění Lukačoviče odhaduje časopis Forbes na 8,5 miliardy korun.

Společnosti Tiger Holding Four a Miura International vlastnily třicetiprocentní podíl v Seznamu od roku 2007. Koupily jej od investiční skupiny Lycos Europe, která fúzovala se švédskou Spray Ventures, původním investorem z roku 2000.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Zatímco v roce 2000 přinesl prodej minoritního podílu peníze na zrychlení technologického rozvoje, patnáct let poté ukazuje jeho zpětným odkupem Seznam.cz svoji sílu, stabilitu a nezávislost," uvedl šéf Seznamu Zima.

V polovině loňského roku Seznam evidoval 6,8 milionu uživatelů. Firma v roce 2014 zvýšila tržby o 7,5 procenta na 3,13 miliardy korun. Zisk před zdaněním se zvýšil z předchozích 930 milionů na 1,14 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru