Tvrzení prezidenta Miloše Zemana, že migrační vlnu organizuje Muslimské bratrstvo, aby ovládlo Evropu, v úterý zpochybnili odborníci. Arabista Ondřej Beránek označil Zemanovu úvahu za absurdní, výrokem chce prý vzbudit strach.

Bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar řekl, že prezidentův pohled se blíží spíše konspirační teorii než realitě. Oba ale připustili, že migrace do Evropy může být řízená.

Zeman řekl v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas Plus, že na základě informací od marockého ministra zahraničí a korunního prince Spojených arabských emirátů se domnívá, že invazi uprchlíků do Evropy řídí islamistická organizace Muslimské bratrstvo.

"Je těžké komentovat absurdní výrok," reagoval na dotaz na prezidentova slova ředitel Orientálního ústavu Akademie věd ČR Beránek. "Možná by bylo zajímavější ptát se, proč prezident pomáhá šířit právě tuto fámu, právě v tuto dobu," podotkl. Podle jeho názoru bylo cílem výroku vzbudit v lidech strach, protože málokdo ví, co Muslimské bratrstvo je.

Beránek dodal, že vyjádření představitelů zemí, na něž se Zeman odvolával, je nutné vnímat s vědomím faktu, že v mnoha zemích je Muslimské bratrstvo na seznamu nepřátel státu. "Je to podobné, jako kdybychom si například činili závěry o dění v Íránu právě a jen na základě informací ze zálivových zemí," přirovnal Beránek.

Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar dal prezidentovi za pravdu v tom, že jsou síly, které masovou migraci řídí a podporují. "Žádný jeden organizátor však neexistuje," soudí Pojar. "Označení Muslimského bratrstva za organizátora migrační vlny patří spíše do kategorie konspiračních teorií, než že by mělo blízko k popisu reality," uvedl diplomat.

Arabista Beránek se taktéž domnívá, že příliv uprchlíků do Evropy nemusí být spontánní a může jít o úmyslnou politiku některých aktérů. "Mnohem pravděpodobněji ale na státní úrovni než ze strany hnutí, které bylo zahnáno do podzemí a jehož faktická moc je momentálně téměř nulová," uvedl. 

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Pojar doplnil, že existuje řada dalších islamistických skupin. Muslimské bratrstvo je podle něho sice významnou, ovšem nikoliv jedinou silou, která podporuje zavádění islámského práva ať už na Blízkém východě, nebo v Evropě.

Muslimské bratrstvo je fundamentalistická islamistická organizace založená v roce 1928 v Egyptě, odkud se rozšířila do celého arabského světa. Jeho cílem je stát fungující na islámském zákonodárství. V Egyptě je tato sunnitská organizace od září 2013 zakázána. Za teroristickou ji považují například vlády Ruska, Sýrie, Saúdské Arábie nebo Spojených arabských emirátů.