Česká rafinérská, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero. Novináře o tom v pondělí informoval mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016, jednalo se o ní od roku 2010. Společnosti by se měly ještě dohodnout o výši přepravního tarifu. Jak Unipetrol, tak Mero přiznávají, že právě na výši přepravního tarifu dosud jednání vázla především.

Mluvčí Mera Radomíra Doležalová v pondělí uvedla, že od poloviny roku 2013 až do začátku letošního roku žádná písemná smlouva mezi společnostmi uzavřena nebyla. "Do roku 2013 byla písemná smlouva. Od té doby obě strany pokračovaly ve spolupráci v souladu se smlouvou, která už nebyla platná," řekla novinářům Doležalová. "Dosud jednání vázla hlavně na přepravním tarifu. Obě strany se nyní dohodly na ostatních podmínkách smlouvy s tím, že přepravní tarif bude dál předmětem jednání," dodala.

Duda uvedl, že obě společnosti se zavázaly pokračovat v jednání o novém přepravním tarifu tak, aby mohl být uplatněn v průběhu letošního roku. Jednání o něm byla prodloužena do 31. března, dodal. Výši, o které se jedná, společnosti zveřejnit nechtějí. "I když k dohodě dojde, tato informace zůstane předmětem obchodního tajemství," řekla Doležalová.

Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski dnes uvedl, že nová smlouva je úspěšným vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010. Byla uzavřena na dobu neurčitou. "Dohoda, jejíž podpis zohledňuje zájmy obou smluvních stran, je významným prvkem k posílení surovinové bezpečnosti. Jasně vymezuje podmínky spolupráce obou společností při dodávkách ropy do České republiky," uvedl Świtajewski.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Obě firmy se dostaly loni do sporu. Šéf Mera Stanislav Bruna v březnu prohlásil, že polský PKN Orlen, který je vlastníkem Unipetrolu, by mohl zpracování ropy v Česku zastavit. PKN reagoval, že neplánuje ukončení výroby a uzavření rafinerií v Česku.

"Podpisem dohody jsme obnovili standardní smluvní vztah mezi společnostmi Mero ČR a Česká rafinérská a společně přispěli ke stabilizaci situace v české petrochemii," uvedl v pondělí Bruna.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Nakoupená ropa proudí do ČR jednak ropovodem Družba z Ruské federace, jednak z italského Terstu ropovodem TAL do německého Vohburgu a odtud ropovodem IKL do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou.

Prostřednictvím ropovodu Družba je dopravována ropa do rafinerie v Litvínově, ropovodem IKL je zásobována rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Česká rafinérská přebírá ropu na hranici areálu a po uskladnění ji čerpá k vlastnímu zpracování.

Duda uvedl, že po nedávném podpisu dodatku smlouvy se společností Transpetrol, která provozuje ropovod Družba na Slovensku, má nyní Unipetrol podmínky pro přepravu ropy do České republiky dlouhodobě nastaveny.

Mero ČR je jediným přepravcem ropy do České republiky potrubními systémy, tj. ropovody. Předloni společnost meziročně zvýšila čistý zisk o více než 55 procent na 465 milionů korun. Tržby pak vzrostly o 14,4 procenta na 2,05 miliardy korun. Mero v roce 2014 zvýšilo i objem přepravené ropy, a to o 12,4 procenta na 7,48 milionu tun.