Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informaci z ukončené kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit hospodaření s prostředky vybíranými na základě zákona ve prospěch Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky.

Praha. Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za prosinec loňského roku.

Miláno. Na milánské burze se má začít obchodovat s akciemi výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari.

Berlín. Předběžná zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za prosinec v Německu.

Tchaj-pej. Tchajwanský výrobce chytrých mobilních telefonů HTC zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí.

Jak vidí byznysmeni českou ekonomiku v roce 2016? Ukončení intervencí ČNB bude zásadní, shodují se

jarvis_560bf21ae4b027785de8b537.jpegUplynulý rok byl dobrý a tento bude ještě lepší, očekávají firmy. Jejich představitelé jsou optimističtější než Němci či Poláci. Pro řadu z nich bude zásadní, jak dlouho ještě bude držet Česká národní banka slabý kurz koruny, shodují se.

Zeptali jsme se dvanácti představitelů firem v Česku, co očekávají v roce 2016. Například finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš říká, že se obává výkyvu koruny po ukončení intervencí ČNB. Pavel Bádal, ředitel firmy DATART, očekává náročnější shánění pracovních sil. A finanční ředitelka firmy Maxion Wheels doufá, že svět se v letošním roce zásadně nezmění.

Vznikla největší investiční společnost v Česku. ČP Invest se spojila s Generali Investments

Na českém investičním trhu se uskutečnila velká transakce, díky níž vznikla jednička v tomto oboru. Společnost ČP Invest se spojila se správcem aktiv Generali Investments CEE. K propojení dochází rok poté, co italská pojišťovací skupina Generali plně ovládla Českou pojišťovnu, kterou získala od skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Podle mluvčí Generali Investments CEE Šárky Bouzkové tímto spojením vznikla největší investiční společnost na českém trhu, která spravuje aktiva více než sto tisíc klientů v hodnotě přes 250 miliard korun. Transakci již schválila Česká národní banka.

Automobilka Tesla Motors loni prodala přes 50 tisíc elektromobilů

Tesla představila nový Model X - Elon Musk představuje nové autoAmerický výrobce elektrických vozů Tesla Motors loni dodal na trhy 50 580 vozů. O rok dříve automobilka prodala 31 655 vozů. Tesla tak splnila svůj plán, který počítal s prodejem více než 50 000 vozů. Uvedla to agentura Bloomberg.

Automobilka v neděli oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí dodala na trh 17 400 vozů. To bylo na dolním konci jejího očekávaní, meziročně však prodej stoupl o 77 procent.

Shire opět jedná o koupi Baxalta. Tentokrát farmaceutická společnost nabídla 32 miliard dolarů

Ve farmaceutickém sektoru se na počátku nového roku zřejmě schyluje k dalšímu velkému převzetí. Britsko-irský farmaceutický koncern Shire jedná o koupi americké firmy Baxalta za zhruba 32 miliard dolarů (796,5 miliardy korun) v hotovosti a akciích. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Společnosti by mohly oznámit dohodu již příští týden. V současnosti se podle zdrojů jedná o konečných detailech transakce. Mluvčí firmy Shire se ke zprávě odmítla vyjádřit. Ve firmě Baxalta nebyl k zastižení nikdo, kdo by zprávu okomentoval.

Shire se pokusila převzít firmu Baxalta již loni v létě, Baxalta však nabídku na převzetí v hodnotě 30 miliard USD ve formě výměny akcií odmítla. Podle zdrojů Baxalta chtěla vyšší nabídku, která by zahrnovala i hotovost.

Smlouva o zóně volného obchodu mezi Ukrajinou a EU vstoupila v platnost. Za to jsme bojovali na Majdanu, řekl Jaceňuk

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk s prezidentem Petrem PorošenkemSmlouva o zóně volného obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, která s novým rokem vstoupila v platnost, je právě tím dokumentem, za který Ukrajinci bojovali na Majdanu. V televizním projevu to v neděli v Kyjevě prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Kyjevský Majdan, centrální náměstí Nezávislosti, se předloni v únoru stal místem lidového protestu, při němž padl proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče.

Smlouva s EU umožní ukrajinské ekonomice stát se "konkurenceschopnou, silnou a vzorovou," řekl Jaceňuk. Na Ukrajinu přiláká nové investice, vytvoří nová pracovní místa a ukrajinskému byznysu umožní rozvíjet se a jít vpřed. "Je to zároveň konkurence, výzva pro ukrajinské výrobce. Ale především je to šance pro byznys obstát a získat nové trhy," dodal premiér.

Rusko podle předsedy ukrajinské vlády udělalo vše pro to, aby se Ukrajina součástí evropského společenství nestala, aby se nevrátila do své historické evropské rodiny. "Dřívější ukrajinský režim odmítl podepsat smlouvu o volném obchodu a miliony Ukrajinců vyšly do ulic. A zvítězili jsme," prohlásil Jaceňuk.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru