Od Nového roku nastal ohledně statutu vedení tuzemského Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úřad už dříve varoval, že kvůli tomu, že jeho vedení přejde od začátku letošního roku pod služební zákon, nastane bezvládí.

Ministerstvo průmyslu dosud argumentovalo tím, že funkce předsedkyně i organizace úřadu zůstanou stejné do konce července 2017, kdy předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové končí současný mandát. Úpravu energetického zákona, která by to měla potvrdit, nicméně MPO předložilo. Poslanci ji ale zatím neschválili, ve třetím čtení ji projednají zřejmě tento měsíc.

"Od 1. ledna 2016 reálně nastane bezvládí, protože vláda schválila systematizaci, že celé vedení úřadu přechází pod služební zákon, což neumožňuje energetický zákon. A novela se zasekla, protože jsou obstrukce kvůli elektronické evidenci tržeb," řekl již dříve mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Nová rada ERÚ má podle nového energetického zákona vzniknout v srpnu 2017, tedy po skončení mandátu Vitáskové. Má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Služební zákon uvádí, že z jeho působnosti jsou vyjmuti mimo jiné členové rady ERÚ, mezi které má patřit i její šéf. Funkci předsedy ERÚ do doby, než rada vznikne, ale nezmiňuje vůbec. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého proto pozice pod služební zákon patří.

V polovině listopadu Postránecký Vitáskovou vyzval, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy pod služební zákon zařadila. Ta to ale s odkazem na energetický zákon odmítla. Pokud by pod služební zákon přešla, musela by funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Státní zástupce na začátku prosince navrhl šéfce ERÚ devítiletý trest ve vězení s ostrahou za zneužití pravomoci úřední osoby. Týká se případu solárních podvodů se dvěma solárními elektrárnami v Chomutově. Těm byla udělena licence v posledních hodinách roku 2010, čímž jim byla přiznána výhodnější výkupní cena za energii dodanou do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní ceny snížily na polovinu.

Vitásková obvinění striktně odmítá. Loni 11. prosince u Krajského soudu v Brně uvedla, že obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Zdůraznila, že na ERÚ nastoupila až v srpnu 2011 a nemohla tedy udílení licencí ovlivnit.

Vitásková má dlouhodobě řadu kritiků. Zatím naposledy byla ministerstvem průmyslu i oborovými organizacemi kritizována za to, že odmítala vypsat podporu obnovitelným zdrojům energie ve výši 42 miliard korun pro letošní rok. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády toto úterý. Cenové rozhodnutí ale nepodepsala Vitásková, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, ale místopředseda úřadu Jan Nehoda.

Server IHNED.cz ve středu napsal, že se rodí plán, jak Vitáskovou z čela ERÚ odstavit. Na "úřednické" místo Vitáskové má dohlížet přímo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten pak také rozhodne o tom, zda ji postaví mimo službu, nebo ne.

"Ten, kdo se stane takzvaným služebním orgánem vůči paní Vitáskové, pak bude muset posoudit její situaci. Pokud je úředník stíhán pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin proti veřejnému pořádku, je postaven mimo výkon služby," řekl webu Postránecký.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru