Problémová americká farmaceutická společnost KaloBios ve středu požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Firmu donedávna řídil americký podnikatel Martin Shkreli, který podle agentury Reuters nechvalně proslul, když jako šéf jiné farmaceutické firmy prudce zvýšil cenu léku na léčbu nebezpečné infekce z 13,50 dolaru na 750 dolarů za tabletku. Někdejší manažer hedgeového fondu Shkreli byl tento měsíc zatčen kvůli údajnému podvodu s cennými papíry.

Kalobios je druhou farmaceutickou společností spjatou s tímto kontroverzním podnikatelem. Shkreli působil také jako generální ředitel společnosti Turing Pharmaceuticals. Ta pod jeho vedením získala práva na léčbu výše zmíněné parazitické infekce, která postihuje především těhotné, a masivně zvýšila cenu léku. Martin Shkreli si doslova přes noc vysloužil přezdívku "nejnenáviděnějšího člověka v USA". 

Shkreli byl zatčen 17. prosince pro podezření z účasti na takzvaném Ponziho schématu. V těchto systémech investoři svěřují fondům peníze, aby byly zhodnoceny. Provozovatel fondu ale peníze dál neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z peněz těch, kteří do systému vstoupili později. V okamžiku, kdy investoři chtějí peníze zpět, se systém zhroutí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle amerických vyšetřovatelů na základě takového schématu fungoval někdejší Shkreliho hedgeový fond MSMB Capital Management a ještě jedna biotechnologická společnosti, kterou Shkreli vedl, než se chopil otěží v Turingu. Shkreli na svou funkci v Turingu den po zatčení rezignoval. Firma nyní propouští a hledá nového ředitele.

Firmu KaloBios Shkreli převzal minulý měsíc, když spolu s konsorciem investorů koupil zhruba 70 procent jejích akcií za v průměru 1,5 dolaru za kus. Souhlasil také s poskytnutím dodatečných finančních prostředků této společnosti, které hrozilo uzavření. Cena akcií KaloBiosu po zveřejnění investice raketově stoupla a dostala se až na více než 45 dolarů za jednu. Firma Shkreliho 20. listopadu jmenovala generálním ředitelem.

KaloBios dvaatřicetiletého Shkreliho tento měsíc propustila. Obchodování s jejími akciemi bylo po jeho zatčení pozastaveno. Firma mezitím přišla o další dva ředitele a hrozí jí, že bude stažena z obchodování na trhu Nasdaq.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru