Existence filmových pobídek, které lákají do Česka zahraniční filmové štáby, přinesla letos investice ve výši 4,5 miliardy korun, což je největší částka za posledních 12 let. Dobře se vyvíjí i distribuční trh. Podle odhadů přišlo do kin zhruba o milion diváků více než loni. Distributoři očekávají návštěvnost až 12,7 milionu lidí, a tržby dokonce nejvyšší v historii - kolem 1,6 miliardy korun.

Česko nabízí filmové a televizní pobídky od roku 2010 ve formě vratky dvaceti procent prokazatelně utracených nákladů. Chystaná novela audiovizuálního zákona je má navýšit, zprůhlednit jejich systém a umožnit i to, aby o ně zájemci mohli žádat i během roku. V Česku se letos natáčela asi dvacítka zahraničních projektů, například snímek o atentátu na Heydricha Anthropoid, třetí řada seriálu Crossing Lines (Bez hranic) či norský seriál Nobel a britský The Musketeers.

Do zhruba šesti set kin je podle údajů Unie filmových distributorů každoročně uváděno kolem 240 novinek. Lidé dávají přednost multikinům v Praze a dalších velkých městech, která se na návštěvnosti podílejí více než dvěma třetinami. Přesto je významný podíl jednosálových kin, která díky digitalizaci získala nové možnosti a "dosáhla" i na novinky, na které před lety musela čekat několik týdnů. Zhruba třicetiprocentní podíl těchto kinosálů na tržbách je ojedinělý i v evropském srovnání.

Z domácí tvorby mělo letos v kinech premiéru 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů. Z nich šlo o 23 titulů hraných, dva loutkové a 17 dokumentů. Loni to bylo 32 hraných snímků a 23 dokumentů.

I když se podíl celovečerní hrané tvorby na filmových plátnech meziročně snížil, stále platí, že prakticky každý dokončený film se bez ohledu na kvalitu objeví v kině, což se odborné kritice nelíbí. Více by se měly využívat alternativní zdroje, tedy on-line distribuce na internetu, takzvané VOD služby (Video on Demand - video na vyžádání) či nosiče DVD a Blu-ray.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Stále zřetelnější je tento stav při udělování filmových cen, ať již jde o ceny filmové kritiky či hlasování České filmové a televizní akademie (ČFTA). V obou případech se pozornost odborných posuzovatelů i akademiků soustředí jen na několik titulů, a to i v nominacích. Kritici hodnotí letošní tvorbu v těchto dnech, svá ocenění předají 23. ledna, Čeští lvi budou následovat 5. března.

Jen v lednu 2016 bude mít v kinech premiéru šest domácích snímků; prvním bude 7. ledna dokument Heleny Třeštíkové o Lídě Baarové Zkáza krásou. Hraný film o této hvězdě prvorepublikové kinematografie představí Filip Renč 21. ledna. Na 18. února byla z konce roku přesunuta premiéra v zahraničí oceňovaného snímku Rodinný film režiséra a scenáristy Olma Omerzua. Mezi očekávanými tituly jsou i Muzikál aneb Cesty ke štěstí režisérky Slobodanky Radun či Teorie tygra režiséra Radka Bajgara s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích.

Související