Ukrajina plánuje v příštím roce omezit dovoz ruského zboží. Ukrajinští producenti pak hledají nové vývozní trhy, které by nahradily ruský trh, a doufají, že se jim podaří znovu oživit obchod se zeměmi Asie a Afriky. Uvedla to náměstkyně ukrajinského ministra hospodářského rozvoje a obchodu Natalija Mikolská.

"Za poslední tři roky vývoz domácích produktů do Ruska klesl nejméně čtyřnásobně, ze 17,3 miliardy dolarů (426,3 miliardy korun) v roce 2012 na čtyři miliardy dolarů v roce 2015," uvedla v rozhovoru s televizní stanicí OTR. Dodala, že ztráta na ruském trhu nebude pro ukrajinské vývozce katastrofou.

V roce 2016 Ukrajina plánuje posílit a zlepšit obchodní spolupráci s vybranými výhodnými partnery, jako jsou Čína, Turecko, země v Africe a na Blízkém východě, řekla Mikolská. Od Nového roku také začne fungovat zóna volného obchodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

Naopak Rusko od 1. ledna pozastaví dohodu o zóně volného obchodu s Ukrajinou. Ukrajinský parlament již udělil vládě pravomoc, aby zavedla ekonomické sankce vůči Rusku, mimo jiné zakázala operace v oblasti zahraničního obchodu nebo je omezila a zrušila systém celních preferencí, uvedla na svých internetových stránkách agentura Tass.

Rusko oznámilo pozastavení dohody o zóně volného obchodu s Ukrajinou v polovině tohoto měsíce. Jako důvod uvedlo dohodu s EU. Nicméně dovoz části ukrajinského zboží do Ruska je již nyní zakázán a obchod mezi oběma zeměmi výrazně klesl od ruské anexe Krymu v březnu 2014. Válka na východní Ukrajině také způsobila zhoršení hospodářských a politických vztahů mezi oběma zeměmi s množstvím zákazů v různých sektorech, od bankovnictví po letectví.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Již dříve Mikolská uvedla, že za devět měsíců letošního roku se vývoz zboží a služeb do Ruska snížil meziročně o 30,8 procenta. Největším obchodním partnerem Ukrajiny je EU s podílem na celkovém vývozu 31,8 procenta, druhé Rusko s podílem 17 procent. Mezi největší obchodní partnery dále patří Turecko, Čína, USA, Indie, Egypt, Saúdská Arábie a Kazachstán.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru