Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Záznam z jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za prosinec 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.

Praha. 07:00 Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit hospodárnost a účelnost peněžních prostředků vynakládaných ministerstvem vnitra na řízení, přípravu, realizaci a provoz vybraných projektů elektronizace veřejné správy.

Dukovany. Jaderná elektrárna Dukovany by měla po více než tříměsíční odstávce a kontrole svarů opět začít dodávat elektrickou energii do sítě. Kvůli neplánované kontrole svarů nedodávala do sítě elektřinu od 19. září. Od tohoto data fungoval v Dukovanech jen jeden ze čtyř jaderných bloků.

Levné hypotéky budou banky nabízet také příští rok

Seniorů, kteří vlastní nemovitost a mají penzi kolem 10 tisíc korun, bude přibývat, říkají zakladatelé firmy Qwert - Ilustrační foto.Nikdy dříve si Češi nebrali tak levné hypotéky jako letos. Úrokové sazby, za které si lidé od bank půjčují na bydlení, v první polovině roku klesly na rekordní minimum těsně nad dvě procenta a od té doby podle Fincentra Hypoindexu vzrostly jen o setiny procenta. Současné nízké sazby vydrží i celý příští rok, shodují se banky.

"Výše úrokových sazeb se během příštího roku nijak zásadně nezmění," potvrzuje Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky, která je lídrem celého trhu.

Hotely mají více hostů, než čekaly. O Česko roste zájem i díky bezpečnostní situaci

Pro čtyřhvězdičkové hotely, jako je například pražská Adria, je klíčový zájem cizinců. Tvoří u nich tři čtvrtiny klientely.Tuzemským hotelům se letos daří a v posledních týdnech zažívají ještě větší žně, než čekaly. V posledních týdnech je zaplnili cizinci, s nimiž vůbec nepočítaly. A to kvůli bezpečnostní situaci v Evropě. Zájem vzrostl hlavně mezi firmami, které přesměrovaly své akce do Česka.

"Zaznamenáváme zvýšený zájem o pořádání firemních setkání. Některé společnosti přesouvaly z důvodu větší bezpečnosti akce již zare­zervované v Paříži nebo Bruselu do Prahy," říká Daniela Nová, obchodní ředitelka francouzského hotelového řetězce Accor, který má po Hiltonu z mezinárodních sítí v Česku největší kapacitu. "V porovnání se situací loni nám také vzrostly rezervace firemních akcí ze západní Evropy i na 1. čtvrtletí 2016," dodala Nová.

Lichvářů ubyde. Získat úvěr od nebankovní společnosti bude díky přísné regulaci bezpečnější

Peníze - Ilustrační fotoZ českého trhu by měli postupně zmizet ti, kteří půjčují peníze za lichvářský úrok či za nefér podmínek. K poskytování půjček bude totiž podle chystaného zákona o úvěru pro spotřebitele potřeba licence ČNB, a to na základě zkoušky.

Trh proseje i požadovaný základní kapitál 20 milionů korun. Očekává se, že počet nebankovních poskytovatelů úvěrů postupně klesne z 57 tisíc na několik desítek či stovek. Za poskytnutí úvěru načerno má být navíc dvacetimilionová pokuta.

Řetězci Asko se vyplatilo otevření nových poboček. Nábytkářské firmě stoupl loni v Česku zisk dvanáctkrát

ASKO nábytekNěmecký prodejce nábytku Asko nábytek vykázal v Česku loni zisk 78 milionů korun, což je dvanáctkrát víc než v předchozím roce. Tržby řetězce stouply o 16 procent na 1,55 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Na růstu prodejů se podle firmy pozitivně projevilo otevření nových poboček, ale i celkový hospodářský vývoj a ochota zákazníků utrácet. V roce 2014 řetězec otevřel novou prodejnu v Olomouci. Společnost plánuje další rozšiřování své obchodní sítě.

Ford a Google budou vyvíjet samořídící auta, v plánu je taxislužba s robotickými řidiči

Samořídící auto od Google.Není tajemstvím, že Google pracuje na vývoji samořídícího automobilu. V budoucnu by však firma ráda pokročila od testování prototypů k sériové výrobě a prodeji. K naplnění tohoto smělého plánu mají pomoct zázemí a zkušenosti renomované automobilky. Podle Quartzu dosavadní zprávy napovídají, že partnerem Googlu bude automobilka Ford. 

Podle Yahoo! Autos spojení Googlu s Fordem dává dokonalý smysl a vzájemně prospěšné partnerství by mohlo znamenat průlom ve vývoji nových transportních technologií. Google disponuje nejvyspělejší technologií a daty z více než milionu kilometrů uskutečněných jízd. Ford naopak může nabídnout zázemí automobilky se stoletou tradicí, která je schopna pomoct technologickému zázraku prorazit v automobilovém průmyslu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru