Nákupním hitem Vánoc je i letos elektronika – zejména chytré hodinky, powerbanky, mobily, notebooky a televize.

Češi pod stromeček ve velkém nakupují také výrobky pro péči o tělo a vlasy, hračky a kuchyňské spotřebiče. Největší skok v prodejích pak zažívají bezpilotní letouny zvané drony.

Ukázala to anketa on-line deníku Aktuálně.cz a HN mezi prodejci. Potvrdily se tak jejich předpovědi z počátku listopadu.

"Drony jsou skutečně top hitem letošních Vánoc. K nejčastěji kupovaným značkám aktuálně patří drony výrobců DJI a Nine Eagles," říká mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková. "Nárůst zájmu o drony je obrovský. Zatímco do října se jich prodávaly desítky kusů měsíčně, od listopadu jsou to stovky až tisíce kusů," potvrzuje také Michala Gregorová z Mall.cz.

Prodej dronů během letošního prosince prudce vzrostl i v prodejnách řetězce Euronics. "Ve srovnání s běžným průměrem v průběhu letošního roku stouply v prosinci o 367 procent," uvádí mluvčí Euronics Marek Ingr.

Nárůst prodeje o stovky procent v prosinci u tohoto zboží zaznamenal také Datart.

Ačkoliv obliba dronů mezi Čechy výrazně stoupá, mezi absolutně nejprodávanější zboží se nezařadily. "Nejvíce prodávané před Vánoci jsou televize, mobilní telefony, herní konzole, notebooky, outdoorové kamery, powerbanky, výrobky péče o vlasy a tělo a malé kuchyňské spotřebiče," říká mluvčí Datartu Iva Pavlousková. Lidé jsou podle ní ochotni více připlatit za kvalitní výrobky – například presovače, které lze ovládat přes mobilní telefon.

Až poloviční nárůst prodeje kuchyňských robotů zaznamenal Euronics. "Letošním vánočním hitem se v kategorii malého kuchyňského elektra také staly přístroje pro výrobu zdravých smoothie nápojů a samozřejmě odšťavňovače," dodává Ingr.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Hračky vévodí předvánočním prodejům například v prodejnách Tesco.

Nejvíce jdou podle mluvčího řetězce Václava Koukolíčka na odbyt postavičky z dětských animovaných filmů jako Mimoni či Ledové království.

Stálicí v oblasti hraček je pak Lego – Mall.cz letos eviduje desítky tisíc prodaných kusů této stavebnice.

Hitem jsou rovněž robotické a retro hračky. Podle Jakoubkové z Alza.cz se dobře prodává například tradiční Tatra 148.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru