Americká společnost Nike v úterý zveřejnila své výsledky za finanční čtvrtletí končící listopadem. V něm sportovní značka vykázala meziroční růst čistého zisku o 20 procent na 785 milionů dolarů. Celkové příjmy firmy pak rostly o čtyři procenta na 7,7 miliardy dolarů.

Celosvětové budoucí objednávky na dodávky od prosince 2015 do dubna 2016, což je pro Nike klíčové měřítko, rostly rovněž o 20 procent. Toto číslo překonalo očekávání.

Růst objednávek obuvi a oděvů poháněla především silná poptávka v Číně, Japonsku nebo v Severní Americe. Čína se na něm podílela 34 procenty, což nepotvrdilo obavy ze zpomalující ekonomiky tohoto asijského trhu.

Tržby v západní Evropě se o procento snížily. Mohl za to především silný dolar, který po přepočtu snížil hodnotu zahraničních příjmů. 

Do budoucnosti se největší světový výrobce sportovních oděvů dívá s optimismem. "Vidíme ohromné příležitosti v následujícím roce, kdy se budou konat olympijské hry a evropský šampionát ve fotbale," uvedl Mark Parker, šéf společnosti Nike.

Akciové trhy na zveřejnění výsledků společnosti reagovaly pozitivně. Během úterního obchodování si akcie připsaly více než dvě procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru