Katarská národní banka Qatar National Bank (QNB) souhlasila s nákupem podílu, který vlastní National Bank Of Greece (NBG) ve své turecké pobočce Finansbank. QNB kupuje 99,8 procenta podílu v turecké bance za zhruba 2,7 miliardy eur. Celou transakci musí ještě schválit regulátoři.

Katarská největší finanční instituce celý obchod oznámila v úterý ve svém prohlášení, přičemž předpokládá, že celá transakce bude uzavřena v první polovině příštího roku. Státní QNB bude nákup financovat z vlastních rezerv. 

"Tato transakce je podstatným milníkem ve vizi banky stát se lídrem na Blízkém východě a v Africe do roku 2017 a vedoucí světovou bankou do roku 2030," cituje výkonného ředitele QNB Aliho Ahmeda Al-Kuwariho agentura Bloomberg.

Řecká NBG koupila Finansbank v roce 2006 za pět miliard dolarů, což v Turecku znamenalo historicky největší bankovní obchod. Řekové svůj podíl ve Finansbank, která patří k prosperujícím finančním institucím, prodávají především kvůli splnění podmínek finanční pomoci od Evropské unie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru