Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 10:00 Mimořádná schůze Sněmovny k předloze ODS o ročním odkladu zavedení kontrolních hlášení u DPH.

Madrid. Losování tradiční vánoční loterie, v níž se rozděluje celkem 2,24 miliardy eur (asi 60 miliard korun).

New York. Americká společnost Nike, největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi, zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého finančního roku.

Washington. 14:30 Konečná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu USA za třetí čtvrtletí.

Ericsson s Applem ukončily spor. Podepsaly patentovou dohodu, cena akcií švédského podniku ihned vzrostla

Hodnota Apple klesla o 100 miliard dolarů.

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson podepsal patentovou dohodu s americkou společností Apple. Firmy tak ukončily právní spor ohledně poplatků za patenty Ericssonu v oblasti technologií pro mobilní komunikaci. Cena akcií švédského podniku po oznámení dohody stoupla o více než sedm procent.

Ericsson uvedl, že dohoda přispěje k nárůstu jeho celkových příjmů z práv na duševní vlastnictví v letošním roce na 13 až 14 miliard švédských korun (38 až 41 miliard korun) z loňských deseti miliard švédských korun. Podrobnější informace o finančním přínosu dohody však neposkytl, napsala agentura Reuters.

Vláda doufá, že Vitásková začne konat. Podpoře zelené energii již nic nestojí v cestě

Vláda v pondělí schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Materiál by měl Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů (OZE) pro příští rok. Má jít až o 42 miliard korun.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka o tom, zda úřad podporu na základě nařízení vypíše, spekulovat nechtěl. Uvedl jen, že úřad si musí přijaté nařízení nejprve podrobně zanalyzovat.

Ropa Brent je nejníže za posledních jedenáct let. Podle analytiků současná cena není dlouhodobě udržitelná

jarvis_5654a32e498e2af41a2be8ca.jpeg

Cena severomořské ropy Brent pokračuje ve svém poklesu. V pondělí se na světových trzích začala obchodovat za 36,17 dolaru za barel, což znamená propad o téměř dvě procenta. Tak nízko byla cena této komodity naposledy v roce 2004 a překonala i minima dosažená během finanční krize z roku 2008.

Pokles postihl také americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI), která zlevnila zhruba o procento na hodnotu 34,1 dolaru. WTI se přitom ještě v pátek pohybovala na úrovni zhruba o dolar vyšší, za což mohlo rozhodnutí amerického Kongresu zrušit 40 let starý zákaz vývozu ropy z USA. Finanční analytici tedy v důsledku tohoto rozhodnutí očekávali spíše růst ceny ropy z břidlicových ložisek na úroveň světových cen ropy Brent.

Tykač a ČEZ podali nabídku na koupi uhelných dolů a elektráren Vattenfall v Německu

Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače a polostátní energetická společnost ČEZ podaly předběžnou nabídku na koupi německých dolů a elektráren společnosti Vattenfall. Zájem o německá aktiva švédské firmy má podle dřívějších vyjádření mimo jiné i společný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PPF.

"Mohu potvrdit, že Vršanská uhelná v pondělí poslala předběžnou nabídku na německá aktiva společnosti Vattenfall," řekl dnes ČTK bez bližších podrobností mluvčí Czech Coalu David Vidomus.

Ťok: Škoda musí opravit čtyři z pěti aut. Do servisů má kvůli aféře VW nalákat aspoň 80 tisíc vozů

Škoda Auto zvažuje, jak majitelům vozů nahradit újmu z emisní aféry.

Přestože čeští majitelé škodovek nebo volkswagenů si nakonec nebudou muset kvůli aféře Dieselgate povinně nechat odstranit z aut šidič emisí, ministr dopravy Dan Ťok jich hodlá do servisů dostat co nejvíc. A svou představu poprvé i vyčíslil. Od automobilky Škoda Auto, která coby součást koncernu Volkswagen podvodné motory rovněž montovala, bude chtít opravit nejméně čtyři auta z pěti.

"Budeme na ni tlačit, aby dodržela hranici 80 procent vozů," řekl Ťok v rozhovoru pro HN. Podle ministra ale mluvili o takovém počtu při vzájemných jednáních i sami zástupci Škody Auto. Ti však uvedený počet na dotaz HN nekomentovali.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru