Provoz nejlepších a největších vědeckých center, jejichž vznik byl financován převážně z evropských dotací, bude v příštím roce z 90 procent hradit stát. Materiál, který připravilo ministerstvo školství, v pondělí schválila vláda. Novinářům to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

"Co se týká toho dosavadního financování, tak procentuální vymezování (centra) neměla, takže byla pořád nejistota, kolik přesně dostanou ze státního rozpočtu a kolik musí získat z dalších zdrojů," řekla k rozhodnutí vlády Valachová. Počet takzvaných velkých infrastruktur bude podle ministryně nyní zafixován.

Velké infrastruktury kategorie A1 a A2 budou příští rok financovány 90 procenty ze státního rozpočtu, projekty kategorie A3 a A4 dostanou od státu 60 procent svého rozpočtu. V dalších třech letech pak bude podle Valachové financování ze strany státu činit 60 až 80 procent.

Financování velkých infrastruktur se podle Valachové v širším pojetí dotýká i financování české vědy obecně. Ve hře je mimo jiné udržení mezinárodních vědeckých týmů. "Z těch infrastruktur, které jsou veřejnosti známé, se jedná o další financování CEITEC, ELI nebo SUSEN. Jsou to záležitosti, které jsou pro českou vědu velmi důležité," sdělila již dříve ministryně.

Středoevropský technologický institut (CEITEC) sídlí v Brně, laserové centrum (ELI) v Dolních Břežanech u Prahy a projekt SUSEN se v Řeži u Prahy zaměřuje na rozvoj jaderné energetiky.

Ačkoliv vláda už v květnu schválila materiál, v němž ministerstvo školství na základě mezinárodního hodnocení určilo klíčové vědecké infrastruktury, ve střednědobém výhledu rozpočtu zatím nebyly prostředky odpovídajícím způsobem navýšeny.

Budoucím financováním velkých vědeckých center se vláda zabývala už loni. Panovaly obavy, že by některá mohla mít problémy, pokud by neměla dostatečnou finanční podporu od státu. Poskytnutí dalších peněz bylo podmíněno kontrolou jejich fungování.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru