Provoz nejlepších a největších vědeckých center, jejichž vznik byl financován převážně z evropských dotací, bude v příštím roce z 90 procent hradit stát. Materiál, který připravilo ministerstvo školství, v pondělí schválila vláda. Novinářům to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

"Co se týká toho dosavadního financování, tak procentuální vymezování (centra) neměla, takže byla pořád nejistota, kolik přesně dostanou ze státního rozpočtu a kolik musí získat z dalších zdrojů," řekla k rozhodnutí vlády Valachová. Počet takzvaných velkých infrastruktur bude podle ministryně nyní zafixován.

Velké infrastruktury kategorie A1 a A2 budou příští rok financovány 90 procenty ze státního rozpočtu, projekty kategorie A3 a A4 dostanou od státu 60 procent svého rozpočtu. V dalších třech letech pak bude podle Valachové financování ze strany státu činit 60 až 80 procent.

Financování velkých infrastruktur se podle Valachové v širším pojetí dotýká i financování české vědy obecně. Ve hře je mimo jiné udržení mezinárodních vědeckých týmů. "Z těch infrastruktur, které jsou veřejnosti známé, se jedná o další financování CEITEC, ELI nebo SUSEN. Jsou to záležitosti, které jsou pro českou vědu velmi důležité," sdělila již dříve ministryně.

Středoevropský technologický institut (CEITEC) sídlí v Brně, laserové centrum (ELI) v Dolních Břežanech u Prahy a projekt SUSEN se v Řeži u Prahy zaměřuje na rozvoj jaderné energetiky.

Ačkoliv vláda už v květnu schválila materiál, v němž ministerstvo školství na základě mezinárodního hodnocení určilo klíčové vědecké infrastruktury, ve střednědobém výhledu rozpočtu zatím nebyly prostředky odpovídajícím způsobem navýšeny.

Budoucím financováním velkých vědeckých center se vláda zabývala už loni. Panovaly obavy, že by některá mohla mít problémy, pokud by neměla dostatečnou finanční podporu od státu. Poskytnutí dalších peněz bylo podmíněno kontrolou jejich fungování.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.