Slovensko podepsalo s italskou společností Enel memorandum, na jehož základě Bratislava získala předkupní právo na 17 procent akcií společnosti Slovenské elektrárne (SE). V budoucnu tak může nad podnikem získat kontrolu. V neděli to řekl slovenský premiér Fico. Enel, který v SE drží 66 procent akcií, v pátek uzavřel dohodu s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) o prodeji podílu v SE.

Slovenská vláda, která nyní kontroluje 34 procent akcií největšího výrobce elektřiny v zemi, bude moci opci využít po dokončení rozestavěného třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.

"Slovensko má opci na 17 procent (akcií SE), kterou může uplatnit do šesti měsíců od dokončení všech povolení k třetímu a čtvrtému bloku Mochovců. To by znamenalo, že Slovenská republika může získat většinu ve Slovenských elektrárnách," řekl Fico.

Podle slovenského premiéra si stát s Enelem vyjednal také posílení své pozice coby akcionáře Slovenských elektráren například ohledně rozhodování o investicích v SE.

Z Ficova vyjádření vyplývá, že EPH by nemusel získat kontrolu nad SE, pokud Slovensko uplatní u Enelu předkupní právo. EPH v pátek oznámil, že podepsal dohodu o koupi podílu Enelu v SE a že hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard korun).

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Transakce se uskuteční ve dvou fázích, její konečná hodnota se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit. Závěrečné vypořádaní a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu obou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být dokončeny v letech 2012 až 2013, podle nejnovějšího plánu by ale oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Zároveň byl výrazně zvýšen rozpočet.

Prodej podílu v SE je součástí plánu Enelu prodat majetek za zhruba pět miliard eur. O podíl italského podniku v SE se původně zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Slovnaft ale v říjnu uvedl, že od záměru získat akcie SE odstoupil a zdůvodnil to riziky, která jsou podle něj spojena s dokončením elektrárny Mochovce.