Míra nezaměstnanosti na Slovensku v listopadu klesla na 10,77 procenta z 10,98 procenta v říjnu. Dosáhla tak nejnižší úrovně od března 2009, uvedlo v neděli slovenské ústředí práce, jež v zemi zastřešuje pracovní úřady.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli nastoupit do práce, v listopadu klesl na 290 512 osob z 296 270 v říjnu. Meziročně v zemi ubylo více než 40 000 nezaměstnaných.

"Listopad, prosinec a leden jsou obvykle měsíce, kdy nezaměstnanost neklesá. Projekty, které jsme připravili, reálně fungují i během měsíců, kdy nejsou aktuální sezonní práce," řekl slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter.

Vysoký počet nezaměstnaných byl po propuknutí globální ekonomické krize jedním z největších hospodářských problémů Slovenska. Ještě na začátku roku 2013 míra nezaměstnanosti dosahovala téměř 15 procent.

Ke zlepšení situace na trhu práce došlo podle odborníků díky zrychlování tempa ekonomického růstu, státním dotačním programům na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také po změně metodiky vykazování nezaměstnanosti.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Premiér Robert Fico na tiskové konferenci doplnil, že za jeho vlády vzniklo 130 000 pracovních míst. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) v probíhající předvolební kampani slíbila vytvoření dalších 100 000 pracovních míst do roku 2020, pokud strana bude součástí příští vlády.

Podle Fica by míra nezaměstnanosti měla klesnout na jednocifernou úroveň v příštím roce. Naposledy byla míra nezaměstnanosti na Slovensku pod hranicí deseti procent na začátku roku 2009.

Podle metodiky Eurostatu míra nezaměstnanosti na Slovensku ještě v říjnu činila stejně jako v celé eurozóně 10,7 procenta. Právě snížení nezaměstnanosti na průměr zemí platících eurem si za svůj cíl stanovila Ficova vláda. Směr-SD je favoritem nadcházejících parlamentních voleb, které se v zemi uskuteční na začátku března.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru