Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč získají kontrolu ve společnosti Slovenské elektrárne. Jimi vlastněný Energetický a průmyslový holding (EPH) podepsal prostřednictvím své dceřiné společnosti dohodu s italským Enelem a získá tak 66 procent akcií slovenské firmy. Zbylá třetina zůstane slovenské vládě. Celá transakce se vyšplhá v přepočtu na 20,25 miliardy korun.

Největšího výrobce elektřiny na Slovensku ovládne EPH pomocí tamní dceřiné společnosti EP Slovakia. Nejdříve ovšem dojde k převodu 66procentního podílu Enelu na nově vzniklou firmu HoldCo. Teprve následně může EP Slovakia ve dvou fázích převzít právě firmu HoldCo.

V první fázi v ní získá 50procentní podíl za 375 milionů eur. Ve druhé fázi budou mít miliardáři možnost získat i zbylých padesát procent za stejnou částku. Dohromady se tak cena transakce vyšplhá na 750 milionů eur, což je v přepočtu 20,25 miliardy korun.

Na nákup druhé poloviny akcií získají čeští podnikatelé opce, které budou moct uplatnit do 12 měsíců poté, co elektrárna Mochovce obdrží povolení ke zkušebnímu provozu reaktorů třetího a čtvrtého bloku. Ty jsou v současné době ve výstavbě.

EPH ve své tiskové zprávě nicméně uvedla, že konečná hodnota celé transakce se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit. Poradcem EPH v celém obchodě pak byla UniCredit Bank, která působí nejen v České republice, ale i na cílovém slovenském trhu. Transakce rovněž podléhá schválení antimonopolních úřadů.

Mochovce jako strašák

Právě Mochovce byly dlouho strašákem případných investorů a kvůli nim nakonec od koupě Slovenských elektráren odstoupil ČEZ. Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008.

Jejich cena se ale pod vedením italské firmy navýšila z původních 2,8 na 4,6 miliardy eur a podle některých expertů přesáhne i hranici pěti miliard eur. Podobné je to i s jejich spuštěním. To mělo proběhnout u prvního bloku v roce 2013 a u druhého 2014, současný plán je ale na roky 2016, respektive 2017. A opět není jisté, jestli se tyto termíny stihnou.

Prodej podílu ve firmě je součástí plánu italské firmy prodat majetek zhruba za pět miliard eur. O podíl Enelu ve Slovenských elektrárnách se kromě zmiňované firmy ČEZ zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Slovnaft ale v říjnu uvedl, že od záměru získat akcie firmy odstoupil, a zdůvodnil to riziky, která jsou podle něj spojena právě s dokončením jaderné elektrárny Mochovce.

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly 22,1 terawatthodiny elektřiny, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta.