Firma ČEZ může provozovat první blok Dukovan až do konce března. Desetileté povolení mělo u tohoto jaderného bloku původně končit 31. prosince. Do té doby měla energetická společnost získat novou licenci, což se jí ale nepodařilo. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) jí nyní prodloužil povolení o tři měsíce. Informaci potvrdila předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

"Vydali jsme prodloužení platnosti stávajícího povolení do 31. března 2016," uvedla Drábová. Do té doby by firma ČEZ měla mít vyřízeny potřebné náležitosti, aby jí státní úřad mohl pro první dukovanský blok vydat nové povolení k provozu. Podle Drábové ale jde o procesní záležitost, která nemá nic společného se schopností dukovanských bloků dodávat elektřinu.

O přerušení správního řízení pro vydání nového povolení k provozu prvního bloku Dukovan požádala firma ČEZ 9. prosince s odůvodněním, že potřebuje víc času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do průkazné dokumentace. Zároveň požádala SÚJB o prodloužení dosavadního povolení. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk řekl, že kladné rozhodnutí úřadu bylo doručeno dnes.

Kontroly svarů provádějí odborníci u tří jaderných bloků Dukovan, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Od 19. září kvůli tomu v elektrárně funguje jen jeden ze čtyř bloků.

Problémy v elektrárně Dukovany 

23. června

- Energetici neplánovaně odstavili čtvrtý výrobní blok kvůli netěsnosti potrubí. Odstávka trvala šest dní.

28. srpna

- Začala letošní nejdelší plánovaná odstávka. Odstaven byl první blok kvůli rozsáhlým kontrolám a dokončování investičních akcí, zprovozněn měl být 26. října. Odstávka souvisela se snahou získat novou licenci na provoz. Odstávka byla naplánována na delší dobu než obvykle, protože odborníci po osmi letech prověřovali rovněž stav tlakové nádoby reaktoru.

17. září

- Elektrárna oznámila, že neplánovaně odstaví dva bloky kvůli kontrole svárů potrubí. Elektrárna uvedla, že sváry je potřeba zkontrolovat, protože se ukázalo, že některé jejich starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné. Dokumentaci ČEZ prověřoval v souvislosti se žádostí o prodloužení provozu prvního bloku. Produkce elektřiny v Dukovanech tak 19. září po odstavení obou bloků klesla na čtvrtinu.

3. října

- Firma ČEZ oznámila, že 24. září požádala SÚJB o povolení dalšího provozu pro první reaktorový blok.

15. října

- Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky 2. a 3. bloku potrvají ještě týdny. Kvůli kontrolám svárů se protáhne i plánovaná odstávka prvního bloku.

24. listopadu

- ČEZ oznámila, že podala policii podnět k prošetření okolností provedení nekvalitních kontrol svarů. Problematické kontroly svarů dělala firma Tediko. Podání trestního oznámení kvůli Dukovanům nevyloučila ani předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

7. prosince - Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky budou pokračovat i v lednu. Z odstavených bloků by chtěl ČEZ nejméně jeden zprovoznit do konce roku, u všech tří ale letos potřebné práce udělat nestihne.

11. prosince

- Firma Tediko odmítla odpovědnost za odstávky v Dukovanech.

- Jaderná elektrárna Temelín oznámila, že v dokumentaci ke svarům v Temelíně nejsou takové chyby, které by vedení elektrárny nutily k odstavení bloků. Závěr přinesly několikatýdenní kontroly, které v elektrárně prováděli energetici v návaznosti na situaci v Dukovanech.

- Dukovanská elektrárna oznámila, že ČEZ požádala SÚJB o přerušení správního řízení pro nové povolení pro provoz prvního bloku do 28. února, a to kvůli rozšířeným kontrolám zařízení bloku. Zároveň ČEZ požádal o prodloužení nynějšího povolení.

18. prosince

- Šéfka SÚJB Dana Drábová potvrdila, že úřad prodloužil povolení k provozu prvního bloku o tři měsíce, ČEZ jej může provozovat až do konce března 2016. Desetileté povolení mělo původně končit 31. prosince.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru