Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost k 30. září 2015.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen vybraných potravinářských výrobků.

Praha. 09:00 Pokračuje mimořádná schůze sněmovny ke schvalování elektronické evidence tržeb.

Karviná. Jednání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové se zástupci Moravskoslezského kraje a hornických odborů. Jednat mají o možnostech pomoci případně propuštěným horníkům.

Knottingley. Poslední uhelný důl ve Velké Británii, Kellingley Colliery, ukončí provoz.

Ottawa. Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry zveřejní hospodářské výsledky za třetí fiskální čtvrtletí.

Nairobi. 10. ministerská schůzka Světové obchodní organizace (WTO).

Berlín. 14:00 Dozorčí rada rozestavěného berlínského Letiště Williho Brandta projedná harmonogram dokončení stavby.

Byty zdražují v celém Česku. Velký zájem žene nahoru i ceny v panelácích, vzrostly o pět procent

Zájem Čechů o nákup bytů v posledním roce výrazně vzrostl. A ceny kvůli tomu začaly stoupat − nejen v Praze, nýbrž v celém Česku. V některých krajských městech dokonce i výrazněji než v hlavním městě.

Nejvíce zdražují starší cihlové byty, u nichž průměrná cena meziročně poskočila o osm procent.

Velký zájem žene nahoru i byty v panelácích: ty podražily poprvé po delší době, a to hned o pět procent.

Mládek a Marksová budou v Karviné jednat o situaci v OKD

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD) se v pátek v Karviné setkají se zástupci Moravskoslezského kraje a hornických odborů.

Jednat mají o možnostech, jak pomoci horníkům, pokud budou propuštěni z OKD.

"Smyslem cesty ministrů je seznámit se s názory v regionu a diskutovat o možných řešeních hrozících dopadů situace v OKD," řekla Jana Dronská, mluvčí vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy, který výjezd ministrů do regionu připravil. Podle mluvčí se ministři setkají s odboráři a zaměstnanci OKD.

Jejich jednání se zúčastní i moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD), Cienciala a primátoři a starostové Karvinska. Ministři a doprovod se setkají rovněž s předsednictvem krajské tripartity.

Bývalý šéf VW Winterkorn bude ještě rok pobírat mzdu

Bývalý šéf německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn, který v září odstoupil z funkce v důsledku emisního skandálu, bude pobírat mzdu až do konce příštího roku. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké dozorčí radě podniku.

Podle jednoho ze zdrojů má tento postup zajistit, aby firma Winterkornovi nemusela vyplácet vysoké odstupné.

Winterkorn si za loňský rok vydělal 15,9 milionu eur (430 milionů korun), přes deset milionů eur z této částky nicméně činily prémie.

Alitalia jmenovala nového šéfa, má firmu dostat ze ztrát

Ztrátová italská letecká společnost Alitalia jmenovala svým novým generálním ředitelem Cramera Balla, jenž je považován za odborníka na zvrat v hospodaření aerolinek.

Ball v březnu nahradí v čele podniku Silvana Cassana, který toto září překvapivě odstoupil z funkce. Šéfem ztrátových aerolinek byl necelý rok, za jeho odchodem stály podle firmy osobní důvody.

Osmačtyřicetiletý Ball pracuje v leteckém průmyslu již déle než dvacet let. Alitalia tvrdí, že Ball je tou správnou volbou k tomu, aby se firma podle plánu vrátila v roce 2017 k zisku. Ball nyní řídí indickou leteckou společnost Jet Airways a dříve stál v čele seychelských aerolinek Air Seychelles. Oběma podnikům pomohl vrátit se zpět na cestu k ziskovosti, uvedla Alitalia.

Majitel automobilky Saab získal kontrakt na elektromobily

Čínské konsorcium National Electric Vehicle Sweden (NEVS), které v roce 2012 převzalo aktiva zkrachovalé švédské automobilky Saab, získalo zakázku na dodání 150 000 elektromobilů.

Konsorcium oznámilo, že celková hodnota kontraktu, jenž zahrnuje také další produkty a služby, činí 12 miliard dolarů (300 miliard korun).

NEVS díky kontraktu obnoví výrobu aut v závodě Saabu ve švédském Trollhättanu, informovala agentura DPA.

Mluvčí konsorcia NEVS uvedl, že zakázka od čínské leasingové firmy Panda New Energy povede k vytvoření pracovních míst pro stovky lidí.

Dodal, že společnost NEVS hodlá vyrábět karoserie elektromobilů v Trollhättanu, konečnou montáž vozů však bude zajišťovat její závod v Číně. Sériová výroba by měla začít v roce 2017.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru