Až 35 let vězení za podporu terorismu hrozí ve Spojených státech muži, který byl zatčen při vyšetřování nedávného masakru v kalifornském San Bernardinu. Zadrženým je dlouholetý přítel střelce Sayeda Farooka, Enrique Marquez, jehož soud ve čtvrtek obvinil ze tří zločinů.

Podle agentury AP jde o zásadní obrat ve vyšetřování nejhoršího atentátu v USA od roku 2001. Z materiálů obžaloby vyšly najevo i další detaily o Farookově minulosti a jeho teroristických plánech.

Islamista Farook se svou manželkou Tashfeen Malikovou počátkem prosince v kalifornském městě zastřelil čtrnáct lidí a dalších 22 zranil. Radikalizovaní muslimští manželé použili Marquezem dodané zbraně a nakonec zahynuli při přestřelce s policií.

Čtyřiadvacetiletý Marquez byl obžalován z materiálního napomáhání teroristům. Také z toho, že s Farookem připravoval v roce 2011 teroristické akce, mimo jiné pumový útok na kalifornskou dálnici a další na vysokoškolský areál v kalifornském Riverside. Čelí rovněž obvinění, že obelhal imigrační úřady fingovanou svatbou s jistou Ruskou, od které za to bral 200 dolarů měsíčně.

Marquez byl sousedem osmadvacetiletého Farooka, který ho prý před desítkou let přivedl k islámu. Marquez podle AP vypověděl, že konvertoval k islámu, když mu bylo zhruba 15 let.

Podle obžaloby strávil například v roce 2011 většinu času ve Farookově bytě, kde spolu četli, poslouchali a sledovali "materiály islámského radikalismu, včetně návodů k výrobě bomby". Šlo mimo jiné o magazín Inspire, který vydává jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida, anebo o videa produkovaná somálskými islamistickými milicemi Šabáb.

Potomek pákistánských přistěhovalců narozený v Chicagu podle obžaloby Marquezovi často vyprávěl o učení Američana jemenského původu Anvara Avlakího, kterým byl ovlivněn. Tímto radikálním duchovním a členem Al-Káidy se v minulosti inspirovalo již několik atentátníků.

Farook Marquezovi v roce 2011 řekl, že se hodlá k jemenské teroristické organizaci připojit. Ještě předtím, začátkem roku 2009, podle materiálů obžaloby Farook mluvil o touze vstoupit do americké armády. Když ale v listopadu Avlakím přímo ovlivněný voják Nidal Malik Hasan na základně Fort Hood postřílel 13 lidí, přestal Farook o nástupu k vojsku uvažovat.

V roce 2012 prý Marquez ale spolupráci s Farookem ukončil a o střelbě v San Bernardinu nebyl údajně předem informován.

 

Marquez v době atentátu v San Bernardinu 2. prosince pracoval v baru v nedalekém městě Riverside. Hned po střelbě zavolal své matce, které řekl, že je v pořádku, ale že nepřijde domů, řekla podle AP sousedka Lorena Aguirreová.

"I když nejsou nyní důkazy o tom, že se Marquez účastnil atentátu či o něm věděl, jeho nákup dvou střelných zbraní a neupozornění úřadů na Farookův záměr spáchat někdy hromadnou vraždu měly smrtelné následky," prohlásila kalifornská prokurátorka Eileen Deckerová.

Na místo masakru v kalifornském San Bernardinu přijede v pátek uctít památku obětí prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu ve čtvrtek upozornil, že v zemi se mohou pohybovat další "izolovaní jednotlivci" se zločinnými úmysly nebo "malé teroristické skupiny", které mohou jednat z vlastní iniciativy. "Je obtížné je nalézt, předcházet útokům je v takových případech těžší," varoval prezident.

Související