Akcie polostátní energetické firmy ČEZ se v současnosti propadly na nejnižší ceny za posledních více než deset let.

Jejich čtvrteční závěrečná cena na pražské burze činila 419,80 koruny. Níže byla naposledy v květnu 2005. Akcie ČEZ vytrvale oslabují už od letošního července, kdy se ještě cena držela kolem 600 korun. Podle analytiků ztrácí kvůli zlevňování elektřiny a odstávkám jaderných elektráren.

Cena akcií ČEZ v posledních letech značně kolísala. Například v roce 2007 se pohybovala až kolem 1400 korun. Nynější úrovni se přiblížila třeba v září 2013, kdy akcie stály zhruba 428 korun. Levnější než nyní ale byly cenné papíry firmy naposledy na konci května 2005, kdy se prodávaly za 415,8 koruny.

Příčinou dlouhodobého prudkého poklesu v poslední době, kdy se cena akcií ČEZ za zhruba pět měsíců propadla téměř o třetinu, je podle dřívějších vyjádření analytiků mimo jiné zlevňující elektřina. Na hodnotě cenných papírů se podepsalo také několik odstávek jaderných elektráren ČEZ, které pokrývají velkou část spotřeby elektřiny v Česku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru