Akcie polostátní energetické firmy ČEZ se v současnosti propadly na nejnižší ceny za posledních více než deset let.

Jejich čtvrteční závěrečná cena na pražské burze činila 419,80 koruny. Níže byla naposledy v květnu 2005. Akcie ČEZ vytrvale oslabují už od letošního července, kdy se ještě cena držela kolem 600 korun. Podle analytiků ztrácí kvůli zlevňování elektřiny a odstávkám jaderných elektráren.

Cena akcií ČEZ v posledních letech značně kolísala. Například v roce 2007 se pohybovala až kolem 1400 korun. Nynější úrovni se přiblížila třeba v září 2013, kdy akcie stály zhruba 428 korun. Levnější než nyní ale byly cenné papíry firmy naposledy na konci května 2005, kdy se prodávaly za 415,8 koruny.

Příčinou dlouhodobého prudkého poklesu v poslední době, kdy se cena akcií ČEZ za zhruba pět měsíců propadla téměř o třetinu, je podle dřívějších vyjádření analytiků mimo jiné zlevňující elektřina. Na hodnotě cenných papírů se podepsalo také několik odstávek jaderných elektráren ČEZ, které pokrývají velkou část spotřeby elektřiny v Česku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru