Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a někdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová bude souzena kvůli své roli v případu sporné arbitráže, která v roce 2008 přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy korun) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho sporu s bankou Crédit Lyonnais. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP soud, který ve Francii řeší trestné činy ministrů.

Lagardeová vzápětí oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Vedení MMF jí prostřednictvím mluvčího vyjádřilo podporu.

V případu údajného organizovaného finančního podvodu s politickým pozadím v roce 2008 je kromě Tapieho a Lagardeové vyšetřováno dalších pět osob. Tapie se v době kontroverzní arbitráže přátelil s tehdejším pravicovým prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor z 90. let s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení.

Čtvrteční rozhodnutí zvláštního republikového soudního dvora, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů, je podle agentury Reuters překvapivé. Francouzská prokuratura totiž v září doporučila, aby soudci od vyšetřování Lagardeové kvůli údajné nedbalosti upustili. Sama šéfka MMF loni prohlásila, že se ničeho nezákonného nedopustila, a čtvrteční rozhodnutí soudu označila za "těžko uvěřitelné".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru