Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek schválili vytvoření vyšetřovacího výboru k emisnímu skandálu německé automobilky Volkswagen. Zabývat by se měl především možnými pochybeními ze strany Evropské komise a národních dozorových orgánů.

O vznik vyšetřovacího výboru požádalo 283 europoslanců. Na jeho vzniku se už ve středu shodla většina předsedů frakcí Evropského parlamentu, čtvrteční hlasování tak byla víceméně formalita. Ruku pro něj zvedlo 354 přítomných poslanců, proti se jich vyslovilo 229.

Ve výboru podle návrhu zasedne 45 členů. Předběžnou zprávu by měl předložit do šesti měsíců, konečnou pak nejpozději do roku od zahájení své činnosti.

Podle mandátu výboru se Evropská komise v minulosti dostatečně nezasazovala o zavedení měření, které by přinášelo pravdivé informace o množství emisí vypouštěných testovanými automobily. Také jednotlivé národní dozorové orgány údajně nepodnikly dostatečné kroky, aby zabránily používání klamavého softwaru odhaleného před časem u vozů koncernu Volkswagen. Automobilka přiznala, že klamavý software instalovala do milionů svých vozů.

Zvláštní důraz by měl nový výbor klást na vyšetření toho, zda komise či jednotlivé členské země EU o používání zakázaného softwaru, který umožňuje při testování emisí skrývat nadlimitní hodnoty, nevěděly.

Evropská komise už dříve uvedla, že bude s vyšetřovacím výborem v případě jeho vytvoření plně spolupracovat.

Vyšetřování automobilky Volkswagen už dříve zahájil i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Zkoumá především to, zda automobilka nezískala neoprávněně úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zda peníze od Evropské unie určené na vývoj a výzkum nepoužila k jiným účelům.