Britská farmaceutická firma AstraZeneca koupí podíl 55 procent v soukromé biotechnologické firmě Acerta Pharma za čtyři miliardy dolarů (99,5 miliardy korun). Získá tak napojení na nové léky, hlavně nový druh léku na rakovinu krve.

Kantar Health kupuje českého konkurenta Ceeor. Posílí tak svoji pozici v evropské farmacii - čtěte ZDE

AstraZeneca zaplatí podle dohody 2,5 miliardy dolarů předem a dalších 1,5 miliardy dolarů buď na základě prvního schválení léku Acalabrutinib regulačním úřadem, nebo na konci roku 2018, záleží, co bude dříve. Acalabrutinib je nyní v poslední fázi testování a AstraZeneca očekává roční tržby z jeho prodeje více než pět miliard dolarů.

Akcionáři Acerty budou mít možnost prodat zbývajících 45 procent akcií firmě AstraZeneca za zhruba tři miliardy dolarů poté, co bude Acalabrutinib schválený v USA i v Evropě. Žádost by měla být předložena ve druhé polovině roku 2016.

Acerta má sídlo v Nizozemsku a USA. Zatím nemá žádný lék na trhu, ale několik slibných léků v počáteční fázi klinických testů. Vyvíjí léky na různé typy rakoviny a autoimunitní onemocnění.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

AstraZeneca se snaží oživit svoji nabídku léků, protože jí končí patentová ochrana některých nejprodávanějších léků a její tržby se snižují. Je mezi nimi lék na vysoký cholesterol Crestor nebo pálení žáhy Nexium, napsala agentura Reuters.

Minulý měsíc AstraZeneca oznámila koupi kalifornské biotechnologické firmy ZS Pharma za 2,7 miliardy dolarů. Ve středu oznámila koupi respirační divize japonské firmy Takeda Pharmaceutical za 575 milionů dolarů a investici 100 milionů dolarů do čínského výrobce biologických léků WuXi AppTec.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru