Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 09:00 Jednání zastupitelstva hlavního města Prahy. Na programu by měl být rozpočet na příští rok.

Praha. 09:00 Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci by měli schvalovat rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu a mohli by jednat o rozhodnutí Evropské komise o označování zboží pocházejícího ze židovských osad.

Praha. 10:00 Prezentace výsledků projektů NetMonitor a AdMonitoring (za listopad 2015).

Brusel. Plenární zasedání Evropského parlamentu. Europoslanci by měli mimo jiné hlasovat o vytvoření výboru pro vyšetřování emisního skandálu automobilky Volkswagen.

Berlín. 10:00 Ekonomický institut Ifo oznámí prosincový vývoj indexu podnikatelského klimatu v Německu.

Sportisimo je na prodej. Největší síť obchodů se sportovním vybavením je k mání za pět miliard korun

jarvis_565b0ab6e4b0e3b3b2a13b67.jpeg

Tahle síť prodejen se sportovním vybavením vypadá na první pohled jako nadnárodní firma s italským názvem. Za společností Sportisimo jsou však české peníze a dva podnikatelé vietnamského původu Do Hong Son a Thai Ngoc Nguyen. Během patnácti let udělali z malé firmy jednoznačného lídra českého trhu. Teď se ale rozhodli, že společnost prodají. HN to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje z trhu.

A nepřímo i šéfka nákupu Sportisima Martina Kudláčková. "Společnost zvažuje možnost vyhledání dlouhodobého partnera pro rozvoj svých dalších plánovaných obchodních aktivit," prohlásila.

Nová polská vláda odvolala dalšího šéfa. Jacka Krawiece z PKN Orlen nahradí blízký spolupracovník Kaczyńského

PKN OrlenPolská vláda ve čtvrtek odvolala šéfa největší rafinerské společnosti PKN Orlen Jacka Krawiece, který podnik řídil od roku 2008. Oznámila to ve čtvrtek polská skupina, jejíž součástí je od roku 2005 i český Unipetrol. Do čela PKN jmenovala bývalého ministra státního pokladu a poslance za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) Wojciecha Jasińského, uvedla agentura Reuters. O změně se již dříve spekulovalo.

Fed po téměř deseti letech zvýšil úrokové sazby. Krizová měnová politika USA tím končí

Šéfka amerických státních rezerv Janet Yellenová.Spojené státy americké udělaly ve středu to, co hráči na finančních trzích považovali za hotovou věc. Tamní centrální banka Fed ukončila skoro deset let dlouhé období, kdy se peníze půjčovaly za téměř nulové úroky. Klíčovou sazbu, kterou držela u nuly, zvýšila o čtvrt procentního bodu.

Fed rozhodl o zvýšení svých sazeb jednomyslně, což v USA není zcela samozřejmé. Pro první ženu v čele Fedu Janet Yellenovou je to nejdůležitější krok od konce ledna 2014, kdy do funkce nastoupila. Sazby Fedu ovlivňují úroky, které lidé a firmy platí bankám za vypůjčené peníze − nebo je od nich dostávají za zhodnocení vkladů.

ERÚ dál blokuje dotace pro obnovitelné zdroje. Nařízení vlády je prý protiústavní

Alena Vitásková, ERÚAni připravované nařízení vlády nestačí vedení Energetického regulačního úřadu, aby vypsal dotace pro obnovitelné zdroje v roce 2016. Celkem je ohroženo zhruba 42 miliard korun.

Podle mluvčího úřadu Jiřího Chvojky odmítá vláda a ministerstvo průmyslu převzít zodpovědnost za neřešení problému a úřad vydírá. Vládní nařízení, které má být schvalováno příští pondělí, přitom považuje za protiústavní.

ČNB pokračuje v intervencích. Slabou korunu chce celý příští rok

Česká národní bankaBankovní rada České národní banky zopakovala, že pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí je okolo konce roku 2016. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016. Inflace bude většinu příštího roku nízká a až v roce 2017 se bude pohybovat mírně nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.

"Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává," uvedl guvernér. Ten přitom již dříve upřesnil, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017. V záznamu z minulého jednání rady ovšem centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky (ECB). Ta nedávno dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů do jara 2017.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru