Polská vláda ve čtvrtek odvolala šéfa největší rafinerské společnosti PKN Orlen Jacka Krawiece, který podnik řídil od roku 2008. Oznámila to ve čtvrtek polská skupina, jejíž součástí je od roku 2005 i český Unipetrol. Do čela PKN jmenovala bývalého ministra státního pokladu a poslance za vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) Wojciecha Jasińského, uvedla agentura Reuters. O změně se již dříve spekulovalo.

Wojciech Jasiński, blízký spolupracovník šéfa PiS Jarosława Kaczyńského, nemá dosud žádnou zkušenost s řízením velké státní ani soukromé firmy. Svoji veřejnou aktivitu začal v místních orgánech v Plocku, kde sídlí PKN Orlen, byl zplnomocněncem vlády pro teritoriální reformu, pracoval v Nejvyšším kontrolním úřadu, byl náměstkem ministra spravedlnosti a naposledy ministrem státního pokladu v Kaczyńského vládě v letech 2006 až 2007.

Z funkcí po nedávném nástupu vlády PiS odstoupili nebo byli odvoláni šéfové státní železniční společnosti, varšavské burzy, energetických společností se státní účastí Enea, Energa a Tauron nebo největší polské pojišťovny PZU. Vláda během prvních týdnů po říjnovém triumfu PiS v parlamentních volbách vyměnila šéfy tajných služeb i dalších bezpečnostních orgánů a státních úřadů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru