Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlilo na 0,2 procenta z říjnových 0,1 procenta. Uvedl to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak zpřesnil svůj rychlý údaj mírně směrem vzhůru. V celé Evropské unii se spotřebitelské ceny v meziročním srovnání zvýšily o 0,1 procenta, zatímco v říjnu stagnovaly.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

K růstu cen v eurozóně nejvíce přispěly vyšší ceny ovoce a zeleniny a také ceny v restauracích a kavárnách. Naopak ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu dál tlačí inflaci dolů. Ceny energií klesly o 7,5 procenta. Bez zahrnutí cen energií míra inflace činila jedno procento.

Pokles cen zaznamenalo v listopadu 12 členských zemí. Nejvíce klesly ceny na Kypru, a to o 1,5 procenta. O téměř procento se ceny snížily v Rumunsku, Bulharsku a ve Slovinsku. Naopak nejvyšší byla inflace v Belgii, kde činila 1,4 procenta, a na Maltě (1,3 procenta). V České republice podle Eurostatu spotřebitelské ceny v listopadu stagnovaly.

Vývoj inflace hraje důležitou úlohu, když Evropská centrální banka (ECB) posuzuje měnovou politiku. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů a dalších aktiv. Banka v rámci tohoto programu pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun). Na začátku prosince ECB program nákupů dluhopisů prodloužila minimálně o půl roku, do konce března 2017.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru