Japonský výrobce elektroniky Toshiba plánuje zrušit až 7000 pracovních míst, hlavně v oblasti výroby spotřební elektroniky. Propouštění je součástí restrukturalizace firmy, ke které firma přistoupila po odhalení účetního skandálu. Informoval o tom japonský list Nikkei.

Firma chce rovněž výrazně omezit provoz továrny blízko Tokia, která vyrábí televizory a osobní počítače, a zvažuje budoucnost výroby televizorů. Své plány by firma měla oznámit koncem tohoto měsíce.

Divize životního stylu, která zahrnuje výrobu spotřebičů a další spotřební elektroniky, patří mezi divize s nejhorším výkonem. Na celkových tržbách skupiny se podílí zhruba pětinou a na konci března měla více než 24 000 zaměstnanců, doma i v zahraničí. Tržby divize v loňském fiskálním roce, tedy do konce března 2015, klesly o deset procent na 1,16 bilionu jenů (235,7 miliardy korun) a divize vykázala provozní ztrátu 109,7 miliardy JPY.

Toshiba měla na konci loňského roku po celém světě více než 200 000 zaměstnanců. Společnost nově hodlá zaměřit své aktivity hlavně na zařízení pro výrobu elektřiny, výtahy, komerční klimatizace a další aktivity související s infrastrukturou se stabilnějším výkonem, dodal list.

Toshiba v dubnu zveřejnila nesrovnalosti v účetnictví. Sdělila, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila své zisky o 155 miliard jenů.

Účetní skandál Toshiby je v Japonsku největší od odhalení účetních manipulací ve firmě Olympus v roce 2011. Akcie Toshiby od počátku letošního roku klesly již o téměř 43 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru