Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 10. prosinci 2015 a statistiku fondů kolektivního investování k 31. říjnu 2015.

Praha. Zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Bude se mimo jiné zabývat účastí kapely Ortel, spojované s krajní pravicí, v přímém přenosu z předávání cen Český slavík.

Praha. 14:00 Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by se měli v úvodním kole zabývat vládní novelou o podpoře sportu a poslaneckými předlohami.

Černá Hora. 10:00 Řádná valná hromada a.s. Pivovary Lobkowicz Group.

Brusel. 08:00 Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) zveřejní údaje o prodeji automobilů v Evropské unii za listopad.

Berlín. 10:00 Zpráva institutu ZEW o důvěře investorů a analytiků v německou ekonomiku za měsíc prosinec.

Londýn. 10:30 Ministr dopravy Dan Ťok se zúčastní bilaterálních jednání o dalším postupu v kauze dieselových motorů z koncernu Volkswagen.

Budapešť. Maďarská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zahájí dvoudenní zasedání, na němž se bude zabývat měnovou politikou.

Washington. 14:30 Index spotřebitelských cen v USA za listopad.

Washington. 15:15 Listopadový vývoj průmyslové výroby v USA.

Nairobi. Koná se desátá ministerská schůzka Světové obchodní organizace (WTO), trvá do 18. prosince.

Moskva. Ruský prezident Vladimir Putin má jednat s běloruským protějškem. Tisk předpokládá, že Alexandr Lukašenko bude žádat další ruskou půjčku, kterou Moskva odmítla udělit po příklonu běloruského vůdce k Západu a odmítnutí ruské letecké základny, a pokusí se smiřovat Moskvu s Ankarou.

Akcie ČEZ se propadly na desetileté minimum a růst se neočekává. Může za to levné uhlí i odstavení Dukovan

cezAkcie polostátní společnosti ČEZ spadly na svá desetiletá minima. Jedna se včera prodávala i za 424 korun. To je téměř o třicet procent méně, než kolik akcie energetické společnosti stály na začátku letošního roku. Hlavní roli hraje stále klesající cena elektřiny, ale i problémy s jadernou elektrárnou Dukovany.

Amazon otevře v pražských Horních Počernicích další halu. Zaměstná až tři tisíce lidí

Amazon 2Americká společnost Amazon plánuje přesunout své centrum pro vrácené zboží z Dobrovíze do pražských Horních Počernic. Centrum chce firma otevřít na konci příštího roku. V nové hale o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních firma zaměstná tři tisíce lidí, z nich tisícovka přejde právě z Dobrovíze.

Nové návratové centrum bude umístěno na okraji Prahy v již existující průmyslové zóně P3 Prague Horní Počernice. Postaví ho společnost P3 Logistic Parks. "V této lokalitě máme stavební povolení pro čtyři haly, ale byli jsme schopni změnit naše plány tak, abychom Amazonu mohli nabídnout prostory pro jeho návratové centrum," uvedl generální ředitel P3 Ian Worboys.

Solárníci se 42 miliard dočkají. Vláda připravuje plán, jak vyplatit zablokované dotace

Nebezpečí, že tisíce majitelů solár­ních, větrných a dalších elektráren na obnovitelné zdroje přijdou od ledna o dotace, se zdá být zažehnáno. Vláda přišla na způsob, jak k nim podporu jejich byznysu dostat. Vyplacení peněz chce umožnit sám Sobotkův kabinet tím, že přijme vládní nařízení. Nejde o málo, ve hře je 42 miliard korun. Vše se ale musí stihnout do konce roku.

O vyplácení peněz rozhoduje Energetický regulační úřad. Pro jeho šéfku Alenu Vitáskovou nebyla podpora obnovitelných zdrojů v minulých letech problémem. Letos v listopadu ji ale zablokovala s tím, že je nezákonná: dotace z veřejných peněz musí schválit Evropská komise. Razítko z Bruselu ovšem stále chybí a Vitásková chtěla, ať na sebe riziko místo ní vezme vláda.

Nejsme chipsy, hlásaly Strážnické brambůrky. A pomohlo to, firma roste o pětinu

Petr Hobža ml., šéf Strážnické brambůrkyPetr Hobža mladší je na slovo chipsy téměř alergický. Zvláště pokud tak někdo označí smažené bramborové lupínky, které v jihomoravské Strážnici už přes pětadvacet let vyrábí jeho rodina. Taky proto letos v době hokejového mistrovství světa firma Hobžových investovala do televizní reklamy, která nese jediné poselství: Nejsme chipsy, jsme brambůrky, brambůrky z Moravy!

"Měli jsme strach, aby se nám ty peníze vrátily. Nadnárodní korporace si mohou dovolit neúspěšnou reklamu, ale nás by to hodně bolelo. Nakonec se ten skeč vyplatil. I díky němu se letos poprvé dostaneme v tržbách přes 160 milionů korun a v provozním zisku přes 20 milionů," pochvaluje si Hobža. Oproti loňsku, kdy se jeho obrat pohyboval okolo 140 milionů, by tak výrobce Strážnických brambůrek měl za rok 2015 povyrůst zhruba o 20 procent.

Průmysl v eurozóně překvapil. Díky výrobě vozů i ledničkám rostl o 0,6 procenta

Investoři věří ekonomice eurozóny více než v únoru (ilustrační foto).Průmyslová výroba v eurozóně stoupla v říjnu o 0,6 procenta po zářijovém propadu o 0,3 procenta, což je více, než se čekalo. Za nárůstem stojí mimo jiné vyšší produkce spotřebního zboží jako chladniček či aut. Ukázaly to údaje evropského statistického úřadu Eurostat.

Ekonomové v průzkumu agentury Reuters očekávali méně výrazný nárůst produkce, a to na 0,3 procenta. K růstu nejvíce přispěla produkce zboží dlouhodobé spotřeby, která byla oproti září vyšší o 1,8 procenta. Produkce kapitálových statků, které slouží k další výrobě, se zvýšila o 1,4 procenta. Vyšší byla i produkce energií a zboží krátkodobé spotřeby, jako je jídlo či toaletní potřeby. Jediný pokles nastal v kategorii meziproduktů, které slouží k výrobě dalšího zboží.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru