Čína přijde v příštích desítkách let zhruba o desetinu své pracovní síly. Předpověděla to Světová banka (SB). Nejlidnatější země světa ztratí mezi lety 2010 a 2040 přibližně 90 milionů pracovníků. Problém souvisí s rychlým stárnutím společnosti.

Čína, která má v současnosti zhruba 1,4 miliardy obyvatel, "zestárne dříve, než zbohatne," uvedl hlavní autor zprávy SB Philip O'Keefe.

Počet Číňanů v produktivním věku klesl v roce 2012 poprvé po desítkách let a od té doby se dál snižuje, ukazují podle zpravodajského serveru CNN data čínského statistického úřadu.

Druhá největší ekonomika světa čelí nejpomalejšímu hospodářskému růstu od finanční krize. Změny v demografické struktuře mohou ovlivnit vládní rozpočet či produktivitu práce a odrazit se v nákladech na zdravotní péči a důchody.

Peking si problémy spojené se zmenšující se produktivní složkou obyvatelstva a stárnoucí společností uvědomuje. Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte; rodinám bude napříště povoleno mít děti dvě, uvedla vláda v říjnovém sdělení.

Podle expertů je ale tato změna zřejmě příliš malá a přišla příliš pozdě na to, aby v dohledné době mohla váznoucí ekonomice nějak pomoct. Desítky let totiž potrvá, než se děti, které se po zmírnění těchto pravidel narodí, stanou součástí práceschopného obyvatelstva, napsala CNN.

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru