Čína přijde v příštích desítkách let zhruba o desetinu své pracovní síly. Předpověděla to Světová banka (SB). Nejlidnatější země světa ztratí mezi lety 2010 a 2040 přibližně 90 milionů pracovníků. Problém souvisí s rychlým stárnutím společnosti.

Čína, která má v současnosti zhruba 1,4 miliardy obyvatel, "zestárne dříve, než zbohatne," uvedl hlavní autor zprávy SB Philip O'Keefe.

Počet Číňanů v produktivním věku klesl v roce 2012 poprvé po desítkách let a od té doby se dál snižuje, ukazují podle zpravodajského serveru CNN data čínského statistického úřadu.

Druhá největší ekonomika světa čelí nejpomalejšímu hospodářskému růstu od finanční krize. Změny v demografické struktuře mohou ovlivnit vládní rozpočet či produktivitu práce a odrazit se v nákladech na zdravotní péči a důchody.

Peking si problémy spojené se zmenšující se produktivní složkou obyvatelstva a stárnoucí společností uvědomuje. Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte; rodinám bude napříště povoleno mít děti dvě, uvedla vláda v říjnovém sdělení.

Podle expertů je ale tato změna zřejmě příliš malá a přišla příliš pozdě na to, aby v dohledné době mohla váznoucí ekonomice nějak pomoct. Desítky let totiž potrvá, než se děti, které se po zmírnění těchto pravidel narodí, stanou součástí práceschopného obyvatelstva, napsala CNN.