Společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka podle slovenského tisku usiluje o převzetí slovenského závodu amerických oceláren U.S. Steel. Mezi oběma stranami už se prý konala i jednání a zástupci Moravia Steel si prohlédli výrobní zařízení továrny U.S. Steel v Košicích.

"Oficiální stanoviska k akvizicím vydáváme až ve chvíli, když se společnosti dohodnou na uzavření kontraktu nebo akvizici," citoval list Sme mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel Petru Juráskovou. Mluvčí slovenské divize U.S. Steel Ján Bača v reakci uvedl, že společnost fámy nebude komentovat.

Jednání mezi oběma firmami údajně zkomplikovala cena, kterou U.S. Steel požaduje za svou slovenskou továrnu.

Spekulace o prodeji košických oceláren se objevily v době, kdy závod čelí konkurenci levné oceli z Číny. "Čínská ocel se kvalitou přibližuje naší, ale je mnohem levnější. Rozdíl představuje asi 50 dolarů na tunu základního materiálu," řekl šéf odborové organizace košických oceláren Mikuláš Hintoš. Dodal, že cenám čínské oceli nedokáže konkurovat žádný evropský výrobce.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Společnost U.S. Steel prodej své slovenské továrny už v minulosti zvažovala. V roce 2013 ale dostala od slovenské vlády úlevy v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Výměnou za to se americká firma zavázala, že závod na Slovensku si ponechá alespoň pět let a že do konce roku 2016 nebude propouštět. Vláda premiéra Roberta Fica tehdy přistoupila k poskytnutí pobídek pro ocelárny v obavě, že případný nový majitel košických hutí by propustil část z více než 10 000 zaměstnanců.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru