Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Zasedá dozorčí rada ČD. Na programu jednání je například oprava pendolina poškozeného při havárii ve Studénce.

Praha. 08.00 Schůze stálé sněmovní komise pro kontrolu činnosti finančního analytického útvaru ministerstva financí.

Praha. 09.00 Pokračuje schůze sněmovny. Na programu jsou pravidelné interpelace na členy vlády a ve druhém čtení mj. novely horního zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie.

Praha. 14.30 Briefing ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka po setkání s představiteli odborů v souvislosti s jednáním o dohodě státu s OKD/NWR o poskytnutí státní podpory na uzavření Dolu Paskov.

Brusel. Zasedání ministrů dopravy, spojů a energetiky zemí EU.

Londýn. Zasedání měnového výboru britské centrální banky bude rozhodovat o úrokových sazbách.

Wolfsburg. TK německého automobilového koncernu Volkswagen, na které bude informovat o vývoji kolem skandálu s falšováním emisních testů.

Atény. 11.00 Zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za listopad v Řecku.

Atény. 11.00 Vývoj nezaměstnanosti v Řecku za září.

Washington. 20.00 Vývoj federálního rozpočtu USA za listopad.

Česko je na hraně deflace. Ekonomice to však neškodí, pokles cen neohrožuje mzdy

Peníze - Ilustrační fotoAni dva roky poté, co Česká národní banka zahájila drastickou léčbu ekonomiky slabou korunou, se nedostavil očekávaný růst cen. Faktory, nad nimiž centrální banka nemá kontrolu, srazily roční inflaci prakticky na nulu. Ve srovnání s říjnem ceny dokonce klesly o 0,4 procenta. Tak rychle cenová hladina neklesala od září 2013.

Zlevňují hlavně potraviny a pohonné hmoty. Ty tlačí dolů pokračující pád cen ropy. Barel ropy nyní stojí méně než kdykoliv během posledních šesti let. A levná ropa se promítne do dalšího snížení cen paliv i dalšího zboží v Česku. Deflaci si navíc i dovážíme. V eurozóně vyráběné zboží je nyní o tři procenta levnější než před rokem.

NWR navrhuje zavřít Důl Paskov už příští rok. Původně se počítalo s koncem roku 2017

PaskovTěžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli. Předseda sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odboráři mají podmínku, aby zaměstnanci, kteří budou chtít v OKD dál pracovat, byli převedeni na jiná pracoviště na úkor dodavatelských firem. Na Dole Paskov podle něj nyní pracuje 1700 kmenových zaměstnanců a 500 lidí z dodavatelských firem.

Samsung hledá náhradu za chytré telefony. Plánuje vyrábět auta bez řidiče

Samsung na IFA 2015Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics vyčlení tým, který se zaměří na vývoj technologií pro samoříditelné automobily, satelitní navigaci a zábavní systémy ve voze. Firma se tak snaží najít nové zdroje růstu, když její aktivity v oblasti výroby chytrých telefonů klesají.

Samsung měl už v 90. letech divizi výroby aut, protože bývalý předseda správní rady I Kun-hi byl fanouškem sportovních aut. Tento podnik však kvůli asijské finanční krizi v roce 1997 zkrachoval.

Čínská banka PSBC získala rekordním prodejem akcií 173 miliard korun. Plánuje vstup na burzu

Čína, vlajka, čínská vlajka, čínské vlajky, pekingČínská bankovní společnost Postal Savings Bank of China (PSBC) získala prodejem 17 procent akcií velkým investorům zhruba sedm miliard dolarů (173 miliard korun). Šlo o dosud největší soukromý prodej akcií v čínském bankovnictví, oznámila banka, která se příští rok chystá uvést své akcie na burzu.

Ceny ropy po dočasném oživení znovu klesají, hlavně kvůli silnému dolaru a vysoké nabídce

Africká ropná velmoc Nigérie zvažuje konec dotování pohonných hmot a privatizaci čtyř rafinérií - Ilustrační foto.Světové ceny ropy ve středu po dočasném oživení obnovily pokles. Investoři ignorovali nečekané snížení zásob ropy na americkém trhu a zaměřili se na růst zásob ropných produktů. Trh tak pokračuje v sestupném trendu posledních dnů.

Severomořská ropa Brent se kolem osmé hodiny večerní pohybovala mírně nad 40 dolary za barel, asi půl procenta pod úterním závěrem; předtím sestoupila až na 39,57 USD, nové minimum od února 2009. Americká lehká ropa WTI oslabila o jedno procento na 37,10 USD, během dne přitom vystoupila až na 38,99 USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru