Evropská unie udržela tempo hospodářského růstu a ve třetím čtvrtletí rostla ve srovnání s minulým rokem o 1,9 procenta. Růst zemí platících eurem byl mírně nižší a mezi červencem a zářím dosáhl 1,6 procenta. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z listopadu.

V samotné České republice dosáhl 4,5 procenta, což v rámci zveřejněných údajů představuje druhý nejlepší výsledek po Maltě.

Hlavním motorem hospodářského růstu v eurozóně byly stoupající zásoby podniků a spotřebitelské výdaje. Zahraniční obchod měl na ekonomiku naopak negativní dopad.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden v rámci snahy o podporu hospodářského růstu v eurozóně snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru