Skupina českých spisovatelů vyzvala sponzora ankety Český slavík Karlovarské minerální vody (KMV), aby se jasně distancovaly od zpěváka Tomáše Ortela a jeho skupiny Ortel.

Kontroverzní skupina, která ve svých textech vystupuje proti menšinám, v letošním 50. ročníku ankety skončila druhá za vítězným Kabátem. Tomáš Ortel skončil na třetím místě mezi zpěváky.

Podle generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho je překvapivé, že je společnost obviňována z podpory xenofobie. Z pozice generálního partnera ankety podle něj firma nemá právo ovlivňovat výsledky nebo zasahovat do pravidel ankety.

"Standardní úlohou generálního partnera jistě není kádrovat vítězné interprety. Toto ovšem neplatí, pokud jsou hodnoty interpreta v přímém rozporu s deklarovanými hodnotami sponzora, a sponzor se tak dopouští pokrytectví a kompromitace své značky," píše se ve výzvě, kterou podepsali Petra Hůlová, Adam Borzič, Ivan Binar, Irena Dousková, Vít Janota, Jan Burian, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus a Básník Ticho.

Signatáři upozorňují, že jsou členy Asociace spisovatelů, reprezentují v tomto případě ale jen svůj osobní názor.

"Anketu Český slavík pořádá společnost Musica Bohemica, která na základě právní analýzy i vyjádření experta na extremismus došla k názoru, že Ortel neporušuje pravidla ankety ani zákony ČR," uvedl v reakci Pasquale, podle kterého partnerstvím firma nevyjádřila podporu žádnému konkrétnímu interpretovi, ale pouze celé české hudební scéně.

"Jako mezinárodní firma si zakládáme na hodnotách, které naopak stírají veškeré rasové a jiné odlišnosti, což dokazujeme v každodenní práci," dodal generální ředitel firmy.

Podle signatářů svým dosavadním mlčením vysílají Karlovarské minerální vody signál, že toto vše je v pořádku, a Ortel legitimizují. "Jako spisovatelé cítíme potřebu tohoto apelu také proto, že Karlovarské minerální vody prostřednictvím své značky Magnesia sponzorují i významnou literární cenu Magnesia Litera, a zdá se být těžko představitelné, aby firma, jež se nedistancuje od zpěváka, jenž zpíval 'bijte židovské psy', předávala při příštím ceremoniálu cenu třeba Chaimu Ciganovi alias Karolovi Sidonovi, bývalému pražskému a zemskému rabínovi," uvedli spisovatelé.

Už dříve Viktor Stoilov, zakladatel a majitel významného nakladatelství Torst, prohlásil, že se rozhodl neúčastnit příští Litery, pokud nápojářská firma nedá jasně najevo, že se od Ortelu distancuje.

Úspěch Ortelu má mnoho kritiků i zastánců také na hudební scéně. Například podobně kontroverzně přijímaný Daniel Landa prohlásil, že Ortel je moc radikální a snaží se jenom lehce získat fanoušky.

Zastání naopak kapela našla u frontmana skupiny Kabát Josefa Vojtka. "Ti kluci jsou normální muzikanti a zpívají to, co cítí. To by mělo být umožněno každému. A pokud by neumožnili účast (v soutěži Český slavík) každému, kdo dostane hlasy, nemá cenu takové soutěže dělat," řekl Vojtek.

Pasquale uvedl, že jeho firmu mrzí, že se po letošním vyhlášení cen debata rozvinula pouze o jednom z interpretů, čímž se zastiňuje práce a ocenění ostatních vítězů.

Někteří hudební odborníci už předem upozorňovali na to, že se do hlasování může promítnout vlna strachu z islámu a imigrantů. Už loni kapela poskočila ze 105. místa na čtvrté.

Pořadatel soutěže agentura Musica Bohemica v prohlášení na svých stránkách uvedla, že stejně jako každý rok po skončení hlasování posoudila, zda hlasování pro všechny interprety bylo v souladu se zveřejněnými pravidly.

Kapela má i podporu krajní pravice. Dělnická strana sociální spravedlnosti po vyhlášení výsledků na svých stránkách zveřejnila gratulaci s přáním, "aby to v příštím roce bylo zlato".

Část novinářů kritizovala zástupce českého showbyznysu za to, že se proti účasti této hudební skupiny v anketě i na předávání cen nijak nevymezili. Proti tomu se ve svém pořadu Show Jana Krause moderátor ohradil s tím, že by novináři neměli osazenstvo showbyznysu, mezi něž se Kraus sám zařadil, "kádrovat".