Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) povede nynější náměstek Michal Murín. Návrh na jeho jmenování v pondělí schválila vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Murína už v pátek představil poslancům bezpečnostního výboru a získal jejich jednomyslnou podporu.

Třiapadesátiletý Murín vystřídá ve funkci ředitele Ivana Bílka, který rezignoval ke konci listopadu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o zkušeného policistu s odpovídajícími manažerskými dovednostmi. "Jeho hlavním úkolem bude inspekci stabilizovat a vrátit jí dobrou pověst," řekl po jednání vlády premiér novinářům. Murína jmenuje v nejbližších dnech.

Michal Murín

- Hodností plukovník. Od loňska náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení.

- Vedení GIBS převzal po Ivanu Bílkovi, který ve funkci skončil 30. listopadu.

- Pracoval jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

- V roce 2012 obdržel medaili za věrnost za 30 let působení u policie.

V minulosti se příští šéf GIBS věnoval především vyšetřování závažné trestné činnosti. "Jde o zkušeného policistu, který musí zajistit nestrannost, nezávislost a profesionalitu GIBS," uvedl k schválení návrhu premiér na Twitteru. V pátek řekl, že se soustředil na výběr odborníka, který bude mít autoritu v rámci GIBS i bezpečnostních složek. Je podle něho důležité, aby inspekce pracovala navzdory různým tlakům podle zákona a nenechala se ovlivňovat.

"Mám tři základní úkoly. V první řadě plnění všech zákonných povinností zejména s akcentem na trestní řízení, které musí být rychlé, kvalitní a samozřejmě zákonné," řekl Murín novinářům po jmenování ke svým prioritám. Patří mezi ně také personální stabilizace a změna organizační struktury GIBS.

Novému šéfovi inspekce nechal Sobotka možnost zasáhnout do přípravy organizačních změn v GIBS tím, že nepodepsal návrh z Bílkovi dílny. "Současná struktura je překonaná. Byl bych rád, aby v nové struktuře byl kladen důraz právě na trestní řízení a také aby byla lepší organizace práce tak, aby bylo všechny postupy možné kontrolovat," uvedl. Se změnami nechce podle svých slov otálet, bude je ale konzultovat tak, aby nepřišly úplně chaoticky a překotně.

O propuštění ze služebního poměru požádal Bílek premiéra už dříve, po vypuknutí údajně korupční kauzy Vidkun týkající se podnikatelů a policistů v Olomouckém kraji.

GIBS se zabývá prohřešky a trestnými činy policistů, celníků a příslušníků Vězeňské služby a je samostatným bezpečnostním sborem. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru.

Plukovník Murín je od prosince pověřen řízením inspekce. Od loňského června je náměstkem pro trestní řízení. Před příchodem do GIBS působil hlavně ve Středočeském kraji. Byl šéfem odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

Související