Státní firmy Lesy České republiky (LČR) a Budějovický Budvar letos odvedou do státní kasy 8,72 miliardy korun. O návrhu ministerstva zemědělství bude v pondělí jednat vláda. V loňském roce stát získal z těchto podniků o 1,42 miliardy korun méně.

Z pivovaru má jít do rozpočtu půl miliardy korun, zbytek z LČR. Za léta 2013 a 2014 firma do státního rozpočtu celkem odvedla 12,5 miliardy korun. LČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, letos za prvních devět měsíců zvýšily hrubý zisk o 4,5 procenta na dosud nejvyšších 5,46 miliardy Kč. Ve stejném období loňského roku podnik vykázal hrubý zisk 5,23 miliardy Kč.

Budvar loni prodal 1,457 milionu hektolitrů piva, nejvíce ve své stodevatenáctileté historii. Na dobrých výsledcích se podílel především export. Výstav meziročně vzrostl o 2,5 procenta, tržby o sedm procent na 2,3 miliardy korun. Zisk Budějovického Budvaru loni meziročně klesl o 18,5 milionu na 307 milionů korun. Výkony podniku loni stouply na rekordních 2,34 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o 6,5 procenta víc, a firma odvedla do státního rozpočtu 800 milionů korun.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.