Předsedou představenstva společnosti Vítkovice Holding se v pátek stal Jan Světlík mladší. Dosavadní předseda, hlavní vlastník firmy Jan Světlík starší, je nově předsedou dozorčí rady společnosti. To podle firmy fakticky znamená, že se Světlík starší co do rozhodovacích pravomocí stává nejvýše postavenou osobou firmy, jež je klíčovou společností ve strojírenské skupině Vítkovice Machinery Group (VMG). Informaci uvedla mluvčí VMG Eva Kijonková.

"Je to posílení, nikoli ústup do pozadí. Nikdo za mě nepřebírá řízení společnosti ani křeslo generálního ředitele," komentoval rozhodnutí Jan Světlík starší.

Valná hromada v pátek rovněž schválila konsolidovanou účetní závěrku společnosti za rok 2014. Firma podle ní dosáhla tržeb ve výši 16,55 miliardy korun (o 19,6 procenta méně než před rokem), provozního zisku zhruba 1,22 miliardy (o 60,5 procenta více než před rokem) a čistého zisku bezmála 399 milionů korun, což je oproti roku 2013 více než dvojnásobek.

Společnost v loňském roce přešla na takzvaný německý model řízení. Při něm dozorčí rada rozhoduje o složení představenstva a společnost celkově ovládá. "Dozorčí rada se tedy, podobně jako v mnoha německých holdingových společnostech, stala nejvýznamnějším orgánem společnosti," uvedla Kijonková.

V dozorčí radě budou ještě Liběna Světlíková a Tomáš Hladký. "Třetím členem dozorčí rady byl původně Jan Světlík mladší, který ale ve stávajícím modelu řízení přechází o příčku níže – tedy do představenstva," uvedla Kijonková. Místopředsedou představenstva bude Jerzy Koscielniak a třetím členem bude obchodní ředitel skupiny Jiří Skuhra.

Sedmapadesátiletý Jan Světlík ovládá celou největší českou strojírenskou skupinu Vítkovice Machinery Group. Je také majitelem 90 procent akcií společnosti Vítkovice Holding. Pět procent vlastní dohromady Milan Juřík a Jaromír Šiler a zbývajících pět procent skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. Skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje více než 30 společností s ročním obratem přes 25 miliard korun. Loni měla skupina konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Firmy dohromady zaměstnávají přes 8000 lidí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Světlík starší vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Ve Vítkovicích pracuje od roku 1982. Firmu kupoval spolu s finančníky Davidem Beranem a Petrem Novotným. Partnerství ale skončilo roztržkou a sporem o minoritní balík akcií. Světlík, Beran a skupina KKCG vedou řadu sporů. Světlík je řazen mezi nejbohatší Čechy. Patří ke sběratelům a mecenášům umění a stojí i za současnou proměnou průmyslového areálu v Dolních Vítkovicích na kulturní, společenské a vzdělávací centrum.

Šestatřicetiletý Jan Světlík mladší je absolventem Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Po škole pracoval v nadnárodní hutní skupině jako specialista v zahraničí. Ve skupině Vítkovice Machinery Group pracuje od roku 2009, je mimo jiné finančním ředitelem společnosti Vítkovice Cylinders.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru