Německá automobilka Audi jmenovala do funkce předsedy dozorčí rady, kterou v listopadu opustil bývalý šéf celé mateřské skupiny Volkswagen Group Martin Winterkorn, jeho nástupce Matthiase Müllera.

Na zasedání dozorčí rady ze čtvrtka na pátek automobilka rovněž vybrala nového šéfa vývoje za hlavního inženýra Ulricha Hackenberga, jemuž před dvěma měsíci pozastavila výkon funkce. Personální změny u výrobce luxusních vozů jsou odrazem skandálu skupiny Volkswagen kolem manipulací s emisemi.

Hackenberga, který působil ve skupině Volkswagen tři desetiletí, nahradí Stefan Knirsch. Hackenberg byl odstaven z funkce spolu s dalšími dvěma inženýry, zodpovědnými za vývoj naftového motoru EA 189, který stál v centru skandálu.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Největší skandál v osmasedmdesátileté historii Volkswagenu prudce srazil tržní hodnotu podniku o třetinu a donutil k odchodu generálního ředitele společnosti Winterkorna. Kvůli manipulacím je automobilka vyšetřována po celém světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru