Nejvíce peněz platí svým zaměstnancům firmy z oboru informačních technologií a telekomunikací. Vyplývá to z porovnání mezd ve 200 nejvýznamnějších českých společnostech, které připravil týdeník Ekonom.

Nejlépe v tuzemsku platí Microsoft, zaměstnanci si přijdou na 185 tisíc korun hrubého měsíčně. Do oblasti IT spadají i další dva nejštědřejší zaměstnavatelé – softwarové firmy Cisco Systems a IBM. Na každého zaměstnance vyjma členů řídicích orgánů připadá zhruba 160 tisíc, respektive něco přes 149 tisíc korun hrubého měsíčně.

Přes stotisícovou hranici jdou i platy v některých poradenských a auditorských firmách. Například zaměstnanci poradenské společnosti McKinsey berou podle zjištění Ekonomu v průměru 135 tisíc korun měsíčně. V tomto případě ale údaj zahrnuje i mzdy a odměny nejvyššího vedení.

Poměrně slušně si žijí i zaměstnanci bankovních společností. Nejštědřejší je v tomto odvětví J&T Banka.

Naopak nejméně si vydělají lidé zaměstnaní v maloobchodních řetězcích a potravinářském průmyslu. Jejich hrubá mzda mnohdy nepřesáhne 20 tisíc korun. Například obchodní řetězce Ahold, Hruška a Billa zaměstnancům měsíčně vyplácí zhruba 17 700 až 19 500 hrubého.

Zdaleka nejhůř vyšli z porovnání Ekonomu zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Na vině jsou trvající problémy, kvůli kterým výroba často stojí. Průměrná hrubá měsíční mzda zde činí 16 367 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru