Rusko pozastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream. Řekl to ve čtvrtek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Plynovodem Turkish Stream má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.

"Práce na (plynovodu) Turkish Stream byly zastaveny," uvedl Novak, jehož citovala agentura Reuters. Práce přerušil ekonomický výbor, který má projekt na starosti. Stalo se tak v rámci odvetných opatření, které po sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou přijala Moskva vůči Turecku, upřesnil Novak. Rozhovory o výstavbě jaderné elektrárny, kterou má v Turecku vybudovat ruská společnost Rosatom, ale prý zůstávají nadále otevřené.

Na plynovodu Turkish Stream začal ruský plynárenský podnik Gazprom pracovat poté, co koncem loňského roku odstoupil kvůli neshodám s Evropskou unií od projektu South Stream. Ten měl obcházet Ukrajinu a přivádět ruský plyn přes Černé moře na Balkán.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se zhoršily minulý týden, když turecká stíhačka sestřelila ruský bombardér. Rusko v sobotu vyhlásilo slibované sankce proti Turecku, které citelně omezují vývoz tureckého zboží na ruský trh a blokují turistický ruch. Od ledna pak bude pozastaven bezvízový styk.

Novak opatření oznámil jen několik minut po vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina, který ve svém projevu kritizoval turecké vedení.

Projekt plynovodu Turkish Stream původně počítal se zahájením prací v polovině letošního roku a s prvními dodávkami na konci roku 2016. Kapacita plynovodu měla podle původních plánů činit 63 miliard krychlových metrů ročně. Gazprom ale již dříve připustil, že tyto lhůty nebude možné dodržet, a kapacitu snížil téměř o polovinu na 32 miliard krychlových metrů ročně.

Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller ve čtvrtek prohlásil, že pokud si Turecko myslí, že projekt potřebuje, musí se nejdříve obrátit na Rusko. Z Ankary ale podle něj zatím žádný návrh nepřišel.

Kromě tohoto se Gazprom angažuje také v plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Německa a který by mohl snížit objem tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu a Slovensko dál do západní Evropy. Projekt Nord Stream 2 naráží na odpor ze strany států střední a východní Evropy, obezřetná je také Evropská komise. Novak dnes podle Reuters označil kritiku plánů na rozšíření potrubí za "zpolitizovanou".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru