Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 10.00 Tisková konference Českého statistického úřadu ke spotřebě potravin. Témata: spotřeba vybraných potravin v ČR v dlouhodobém porovnání.

Praha. 11.00 Premiér Bohuslav Sobotka se před summitem visegrádské čtyřky a Jižní Koreje setká s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. 

Praha. 13.00 Summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje za účasti jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. 

Praha. 14.00 Řádná valná hromada akciové společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), na které navrhne majoritní vlastník PPF vytěsnění minoritních akcionářů.

BerlínGenerální ředitel výrobce luxusních automobilů Audi Rupert Stadler by měl podle zdrojů Reuters informovat dozorčí radu automobilky o dosavadním průběhu vyjednávání s americkými úřady ohledně emisního skandálu.

Frankfurt nad Mohanem. Očekává se, že ECB rozšíří program tzv. kvantitativního uvolňování měnové politiky a ještě více do záporných hodnot posune depozitní sazbu, aby podpořila ekonomiku eurozóny a růst inflace.

Washington. 16.00 Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová vystoupí před společným hospodářským výborem Kongresu, hovořit bude o výhledu ekonomiky.

Svět se mění - ČEZ musí také. Firmám i domácnostem chce dodávat technologie na výrobu a úspory energií

Novým místopředsedou dozorčí rady ČEZ je Petr Blažek - Ilustrační foto.

Evropská energetika prochází turbulentním obdobím klesajících cen elektřiny. A to nutí největší elektrárenskou společnost v Česku ČEZ, aby se změnila. Kromě těžby uhlí, klasické výroby elektřiny a její distribuce se firma snaží rozkročit a svým zákazníkům nabídnout nové služby. Pomoct jí v tom má i nová struktura, kdy vedle sebe bude stát ČEZ Prodej pro domácnosti a ESCO pro velké firmy.

"Technologie výrazně zlevňují a dostáváme se na úroveň, kdy si některé možnosti dříve dostupné jen velkým elektrárnám mohou dovolit i zákazníci typu továrna, divadlo a podobně. A postupem času i domácnosti," říká v rozhovoru pro HN šéf obchodu a strategie ČEZ Pavel Cyrani, který má transformaci na starosti.

Šmejc a Komárek spojují síly. Zakládají obří loterijní holding, pod který bude spadat i Sazka

Miliardáři Karel Komárek a Jiří Šmejc k sobě budou mít podnikatelsky ještě blíž. Zakládají velký loterijní holding, kam převedou své podíly ve společnostech Sazka, OPAP a Casinos Austria. Komárkova KKCG bude v novém holdingu kontrolovat 75 procent akcií, na Šmejcův fond EMMA Capital připadne zbylá čtvrtina.

Šmejc, kterému také patří menšinový podíl v úvěrové společnosti Home Credit, tak nově získá podíl v největší tuzemské sázkové kanceláři Sazka.

Česko se nepřipojí ke slovenskému dopisu proti rozšíření plynovodu Nord Stream

Plynovod - Ilustrační foto.

Česko se nepřipojí k dopisu proti rozšíření plynovodu Nord Stream, které má omezit transport ruského plynu přes Ukrajinu. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Plán na rozšíření plynovodu přitom již dříve kritizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Materiál předložil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), kterého o český podpis pod dopis požádal slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák. Slovensko s dalšími šesti státy EU v pondělním dopise místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi nastínilo možné negativní dopady projektu na energetickou bezpečnost dotčených států i regionu.

Část vydavatelství Mladá fronta kupují miliardáři Křetínský a Tkáč

Daniel Křetínský (vlevo) a Patrik Tkáč plánují prostřednictvím EPH vyčlenit část akciové společnosti Pražská teplárenská (ilustrační foto).

Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč rozšíří svůj mediální byznys. Převezmou část vydavatelství Mladá fronta, které patří stíhanému podnikateli Františku Savovovi. Hospodářským novinám to potvrdil Křetínského mluvčí Daniel Častvaj.

"Společnost Czech Media Invest (CMI) kontrolovaná Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem požádala prostřednictvím dceřiné společnosti Gloomar CZ Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o předběžné posouzení transakce, kterou by CMI nabyla část vydavatelské činnosti Mladé fronty," řekl Hospodářským novinám Častvaj. Zástupce Gloomar CZ Karel Ramajzl přitom ještě ve středu ráno popíral, že by se firma měla spojovat s Mladou frontou.

O2 začne spolupracovat s Českými Radiokomunikacemi. Firma připojí některé korporátní zákazníky

O2 zvýšilo zisk

Operátor O2 si bude část internetového připojení pro firemní zákazníky kupovat od Českých Radiokomunikací. Zatím se firma spoléhala pouze na sesterskou společnost CETIN, která se od O2 v červnu oddělila. Služby Českých Radiokomunikací chce využívat zejména v lokalitách, kde CETIN nemá infrastrukturu. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

České Radiokomunikace budou O2 dodávat datové linky pro služby korporátním zákazníkům. Smlouvy s dalšími partnery jsou podle mluvčí O2 Lucie Pecháčkové v jednání.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru