Švýcarská společnost Pawlowski AG se rozhodla zahájit s Českem arbitráž u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu kvůli investici do výstavby obytného projektu v Benicích na jihovýchodním okraji Prahy. Firma o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Mimosoudně firma požadovala přes 2,6 miliardy korun. Ministerstvo financí ale nárok odmítlo.

Ministerstvo dostalo 4. června oznámení o existenci investičního sporu se švýcarským občanem Sebastianem Pawlowskim a jeho společnostmi - českou Projekt Sever a švýcarskou Pawlowski AG. Investici projektu Obytný soubor Benice údajně zmařilo zastupitelstvo hlavního města Prahy a městská část Praha-Benice.

Firmy požadovaly náhradu 2,6 miliardy korun. Ministerstvo nárok na konci šestiměsíční lhůty pro možné smírné řešení sporu odmítlo. "Po důkladném zhodnocení veškerých relevantních dokumentů ministerstvo financí nárok stěžovatelů odmítlo co do základu i výše," uvedl na svém webu úřad.

"Investor je nadále přesvědčen, že zástupci ministerstva nepostupují s péčí řádného hospodáře, protože je chybným rozhodováním samosprávy poškozen i stát. Po neúspěšném jednání s ministerstvem financí se bude Pawlowski AG domáhat kompenzace u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu," uvedl v tiskové zprávě Sebastian Pawlowski.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Podle ředitelky ministerského odboru mezinárodní právní služby Marie Talašové mezinárodní právo na ochranu investic chrání zahraniční investory před zneužitím veřejné moci, není však v žádném případě garancí neměnnosti právního rámce, natož pojištěním spekulativních podnikatelských záměrů. "Nárok pana Pawlowského a jím vlastněných společností je tak dle našeho názoru neoprávněný," uvedla.

Česko v současné době čelí 12 mezinárodním arbitrážím, tedy dosud nejvyššímu počtu. Z toho sedm arbitráží souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje sedm miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru