Nejvyšší soud (NS) vrátil na začátek spor o vydání balíku akcií Vítkovice Holding ovládaných Janem Světlíkem ze soudní úschovy. V říjnu vyhověl dovolání společnosti KKCG Industry Karla Komárka a zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10 i Městského soudu v Praze. Nyní stručný rozsudek zveřejnil v soudní databázi. Rozsudek zpochybňuje, zda byl vůbec důvod dávat akcie do úschovy, když je rozhodčí nález přiřknul Světlíkovi.

Nový verdikt obvodního soudu dosud podle systému InfoSoud nepadl. Jde o jednu z větví letitého a složitého sporu vedeného na více frontách. Figurují v něm kromě Světlíka ještě miliardář David Beran a společnost Atlantik finanční trhy.

Světlík zatím platit miliardy nemusí - čtěte ZDE

Sporný balík akcií koupil Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie společnosti KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví cenných papírů, které tak skončily v soudní úschově.

Labyrint žalob a protižalob

Skupinou vzájemných žalob o udělení souhlasu s vydáním akcí z úschovy se nejprve zabýval Obvodní soud pro Prahu 10 a poté Městský soud v Praze, který v roce 2012 uložil KKCG a Atlantiku povinnost souhlasit s vydáním akcií z úschovy Světlíkovi.

Dovolání následně podala KKCG, ale i Beran. Beranův podnět NS odmítl jako nepřípustný, kdežto KKCG vyhověl. Právní posouzení odvolacím soudem je prý neúplné, a tudíž nesprávné. Podle NS totiž obecně není důvod soudně rozhodovat o udělení souhlasu s vydáním předmětu úschovy, pokud existuje vykonatelný exekuční titul, který určuje, komu má dlužník plnit. "V takovém případě není dán důvod pro složení plnění do soudní úschovy, a není tedy ani dán důvod pro rozhodnutí soudu o udělení souhlasu s vydáním předmětu úschovy tomuto či jinému věřiteli," stojí v rozhodnutí NS.

V této souvislosti poukázal NS na nález Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR z roku 2008. Stanovil, že Beran má akcie vydat Světlíkovi oproti vrácení kupní ceny 72,9 milionu korun. Platnost rozhodčího nálezu postupně potvrdily soudy všech stupňů, včetně Nejvyššího a Ústavního.

Spor to ale nevyřešilo, padly další žaloby a protižaloby. Tentýž rozhodčí soud navíc později dalším nálezem stanovil, že Světlík má doplatit Beranovi za akcie 1,69 miliardy korun. Obvodní soud pro Prahu 1 ale platnost rozhodnutí odložil a měl by ještě řešit návrh na jeho úplné zrušení.

Světlík nesouhlasí, Beran si stojí za svým

Podle Světlíka je tento rozhodčí nález od samého začátku pochybný a porušuje zákony. "Je to teď jen papír s neuvěřitelně nehoráznou historií vzniku," uvedl nedávno Světlík. Rozhodci prý o Beranově nároku neměli vůbec jednat, protože stejnou věc už rozhodčí soud vyřešil v roce 2008. Beran na oprávněnosti svých požadavků trvá.

Sporný balík akcií původně představoval 45 procent holdingu. Po navýšení základního kapitálu se podíl zmenšil na 11,25 procenta. Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je KKCG Karla Komárka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru