Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Na pražské burze by mělo začít obchodování s akciemi nápojářské společnosti Kofola.

Praha. Jednání místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka s korejským ministrem pro vědu Čche Jang-heem. Ve 12:15 podpis memoranda o vzájemné spolupráci v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Praha. 08:30 Česko-korejské podnikatelské fórum za účasti jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje a prezidenta Miloše Zemana.

Praha. 09:00 Schůze vlády. Na programu je mimo jiné novela zákona o ochraně hospodářské soutěže.

Praha. 09:00 Sněmovní výbor pro veřejnou správu projedná návrh zákona o zadávání zakázek a poslaneckou novelu o ochraně zemědělského půdního fondu.

Praha. 09:00 Sněmovní hospodářský výbor projedná mj. novelu energetického zákona o působnosti ERÚ (před třetím čtením) a novelu zákona o podpoře malého a středního podnikání. Začne se zabývat novým zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Praha. 13:00 TK akciové společnosti Future Product Design s prezentací patentovaného zabezpečovacího systému spouštění závor pro přejezd ve Studénce.

Praha. 16:00 Vyhlášení výsledků soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR - Farma roku.

Hradec Králové. 08:00 Neformální setkání novinářů s generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR Danielem Szórádem k projektu Vánoční stromky dětem.

Brusel. 11:00 Rychlý odhad listopadového vývoje inflace v eurozóně.

Varšava. Polská centrální banka se bude zabývat měnovou politikou.

New York. 14:15 Organizace ADP zveřejní zprávu o listopadovém vývoji počtu pracovních míst v americkém soukromém sektoru.

Washington. 18:25 Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová vystoupí v Ekonomickém klubu.

Washington. 20:00 Americká centrální banka (Fed) zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu.

Sydney. Vývoj hrubého domácího produktu Austrálie za třetí čtvrtletí.

Potávku po akciích Kofoly zbrzdila velikost emise. Akcie si zájemci koupí levněji

Poptávku po akciích společnosti Kofola ČeskoSlovensko zbrzdila velikost emise, která pro některé investory znamená, že se titul nebude dostatečně aktivně obchodovat.

Takzvaná primární emise skupiny Kofola ČeskoSlovensko je prvním novým úpisem akcí na pražské burze po roce a půl. Ve středu se s akciemi začne obchodovat na veřejném trhu.

Korejci chtějí s českými firmami stavět jaderné elektrárny, budovat by se mohly v Polsku a na Slovensku

Dostaví další reaktory Temelína Číňané?Korejci mají enormní zájem dostavět v Česku dva jaderné bloky, které mají podle hrubých odhadů vyjít na 200 až 300 miliard korun. Korejci Česku nabízejí, že pokud v boji o Temelín a Dukovany uspějí, pak by společně mohli stavět jaderné elektrárny v celé Evropě. Říká to v rozhovoru pro HN jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která se ve středu účastní dosud největšího česko-korejského podnikatelského fóra v Praze.

Zatím ale není vůbec jasné, zda, kde a kolik reaktorů se bude v Česku stavět. ČEZ jako vlastník obou elektráren tendr na dostavbu Teme­lína loni na jaře zastavil. Od té doby vláda připravuje novou strategii pro jadernou energetiku, hlavním problémem zůstává, kdo rizikovou investici zaplatí − zda stát, ČEZ, nebo zákazníci.

Plátcům DPH hrozí od nového roku vysoké pokuty kvůli kontrolnímu hlášení, tisíce zaplatí jen za výzvu k nápravě

jarvis_565ddfa8e4b0e3b3b2aa1c5a.jpegPlátcům daně z přidané hodnoty, kterých je v Česku téměř půl milionu, hrozí od března vysoké pokuty, jež souvisejí s novou povinností podnikatelů odevzdávat od nového roku kontrolní hlášení o DPH. Postihy navíc budou nejen za chyby, ale při troše nadsázky i za pozdní čtení e-mailů.

Sám šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček uznává, že je zákon příliš přísný, a slibuje jeho zjemnění. Ale jen pro případy hodné zvláštního zřetele. "Něco, co opravdu znemožní splnit tu povinnost. Ale nebude stačit potvrzení od doktora, že jste tam šel s ,rýmičkou'," říká Janeček s tím, že Generální finanční ředitelství chystá novelu zákona o DPH, která by tvrdost pokut zmírnila.

Volkswagenu poprvé od skandálu s emisemi klesly prodeje v USA. Aut se prodalo u čtvrtinu méně

VolkswagenNěmecká automobilka Volkswagen v listopadu zaznamenala ve Spojených státech hluboký propad odbytu. Je to poprvé od vypuknutí skandálu kolem testů emisí. Firma v úterý oznámila, že odbyt aut značky Volkswagen se na americkém trhu meziročně propadl o 24,7 procenta na 23 882 vozů. Za poklesem stálo zastavení prodeje naftových aut, která umožňují manipulovat s měřením emisí. Odbyt luxusní divize Audi, které se skandál rovněž týká, stoupl pouze o 0,4 procenta na 16 700 vozů.

Nezaměstnanost v eurozóně klesla na čtyřleté minimum. Česko se drží v rámci unie na druhém místě

ECB zvažuje omezení programu nouzového financování řeckých bank - ilustrační foto.Míra nezaměstnanosti v eurozóně klesla v říjnu na téměř čtyřleté minimum 10,7 procenta. V celé Evropské unii činila stejně jako v září 9,3 procenta. Vyplývá to z úterních údajů statistického úřadu Eurostat. Česká republika patřila v rámci unijní osmadvacítky nadále k zemím s nejnižší nezaměstnaností.

V eurozóně se nezaměstnanost v říjnu snížila ze zářijových 10,8 procenta. Sestoupila tak na nejnižší hodnotu od ledna 2012. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters naopak očekávali stagnaci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru