Míra nezaměstnanosti v eurozóně klesla v říjnu na téměř čtyřleté minimum 10,7 procenta. V celé Evropské unii činila stejně jako v září 9,3 procenta. Vyplývá to z úterních údajů statistického úřadu Eurostat. Česká republika patřila v rámci unijní osmadvacítky nadále k zemím s nejnižší nezaměstnaností.

V eurozóně se nezaměstnanost v říjnu snížila ze zářijových 10,8 procenta. Sestoupila tak na nejnižší hodnotu od ledna 2012. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters naopak očekávali stagnaci.

Nezaměstnanost v EU naopak byla nadále na stejné úrovni, kde zůstává od srpna. Česká republika má nadále druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. V říjnu klesla na 4,7 procenta ze zářijových 4,8 procenta. První příčku drží Německo s úrovní 4,5 procenta.

Z jednotlivých členských zemí byla nezaměstnanost v říjnu nejnižší v Německu, kde činila 4,5 procenta, tedy stejně jako v předešlých dvou měsících. Následovala Česká republika, kde nezaměstnanost klesla na 4,7 procenta ze zářijových 4,8 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla v Řecku, kde podle posledních dostupných dat z letošního srpna činila 24,6 procenta. Následovalo Španělsko s 21,6 procenta. Španělsko však zaznamenalo největší pokles nezaměstnanosti ve srovnání s loňským říjnem, snížila se z 23,9 procenta. Druhý největší pokles zažilo Slovensko (z 12,7 procenta na 10,7 procenta). V Irsku klesla nezaměstnanost poprvé od roku 2008 pod devět procent.

Nadále vysoká zůstává nezaměstnanost mezi mladými do 25 let, i když i zde se snížila. V celé EU klesla míra nezaměstnanosti mezi mladými na 20 procent z 21,7 procenta před rokem. V eurozóně se snížila na 22,3 procenta z 23,3 procenta před rokem. Nejnižší nezaměstnanost mezi mládeží byla v Německu a v Rakousku. Naopak v Řecku, Španělsku a Chorvatsku přesahovala 40 procent. Ke 40 procentům se nezaměstnanost mládeže blížila také v Itálii.

Celkově se nezaměstnanost ve srovnání s loňským říjnem snížila ve 24 členských státech, ve zbylých čtyřech byla vyšší, uvedl také Eurostat. Ve všech zemích unie bylo v říjnu bez práce 22,497 milionu lidí, o 36.000 méně než v září. V zemích platících eurem ubylo nezaměstnaných o 13.000 na 17,240 milionu.

Zlepšující se situace na trhu práce ale podle agentury AP zřejmě tento týden neodradí Evropskou centrální banku (ECB) od dalších opatření na podporu ekonomiky. Silnější stimulace by podle řady ekonomů mohla dále podpořit hospodářské zotavování, které podle všeho zažívají některé země.

Komentář: Nezaměstnanost je uvedena u většiny zemí k říjnu. V případě Řecka se jedná o srpnové údaje. Maďarsko a Estonsko pak dodaly data za měsíc září. Zdroj dat: Eurostat
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru