Americký sen pro vyvolené končí. Tedy alespoň pro bankovní instituce, které si zvykly, že je z problémů vytáhne americká centrální banka, potažmo vláda. Federální rezervní sytém (Fed) tak podlehl tlaku amerického Kongresu a přijal v pondělí za své pravidlo, které mu zakazuje pomáhat jednotlivým institucím ve finančních potížích.

Podnět k tomuto kroku poskytla finanční krize, kdy Fed zachránil jednu z největších tamních bank American International Group (AIG). V roce 2008 se také pokusil oživit globální investiční skupinu Bear Stearns. Záchrana se ovšem nezdařila, skupina se zhroutila a stala se předehrou pro přicházející finanční krizi. Bear Stearns nakonec pohltil jiný americký finanční gigant JPMorgan.

Naopak Fed ve stejném roce odmítl poskytnout půjčku skupině Lehman Brothers, která následně zkrachovala. Bankovní rada Fedu argumentovala, že byla skupina nesolventní.

Americká centrální banka tak nově nesmí pomoct pouze vybraným bankám, které jsou "příliš velké na to, aby padly". Přesto Fedu zůstává v rukách několik karet, pokud by se rozhodl bankovní systém přece jenom zachraňovat. Přijetí pravidel, která položila finanční reforma z roku 2010, mu umožňuje poskytnout nouzové půjčky pro záchranu bankovního sytému - nejméně pěti institucím.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Člen bankovní rady Fedu Daniel Tarullo během pondělní schůzky pro Reuters uvedl, že opatření má omezit sklony bankéřů k morálnímu hazardu. Právě vědomí záchrany ze strany centrální banky vede představitele bank k většímu riskování.

Během finanční krize poskytl Fed ve svých krizových programech na záchranu bankovního systému 710 miliard dolarů.