Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za listopad.

Praha. Začíná návštěva jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje v Česku. V zemi bude do 4. prosince.

PrahaJednat bude senátní výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, který se má zabývat mimo jiné daňovými příjmy krajů a obcí.

Praha. Setkání lídrů českého stavebnictví - aktuální situace na stavebním trhu, výsledky Kvartální analýzy českého ­stavebnictví Q4/2015.

PrahaTisková konference po jednání předsedy Asociace krajů Michala Haška, předsedy ČMKOS Josefa Středuly a předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka. Tématem bude odměňování řidičů autobusů zajišťujících regionální dopravní obslužnost.

Kopřivnice. Slavnostní setkání spojené s tiskovou konferencí u příležitosti představení nového vrcholového vedení společnosti Tatra Trucks po ukončení projektu její restrukturalizace.

Brusel. Třístranná jednání jako poslední pokus překonat odpor Moskvy proti obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Ukrajinou, která vstoupí v platnost v lednu příštího roku.

Brusel. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní zprávu o říjnové nezaměstnanosti v eurozóně.

BerlínListopadový vývoj nezaměstnanosti v Německu.

PPF prodala přes burzu 0,84 procenta akcií O2. Firma využila zájmu investorů před zařazením titulu do indexu MSCI

O2 zvýšilo zisk

Investiční skupina PPF v pondělí prodala prostřednictvím pražské burzy 0,84 procenta akcií telekomunikačního operátora O2, její podíl tak klesl na 84,06 procenta. Skupina to v pondělí večer oznámila v tiskové zprávě.

"PPF chce v souladu se svoji investiční strategií podporovat zvýšení likvidity akcií O2," uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl. Celkem prodala 2 620 134 akcií O2 Czech Republic. Cena za akcii se během pondělí vyšplhala na 265 korun, tedy na nejvyšší úroveň od června, kdy se společnost rozdělila.

MMF zařadí do svého koše hlavních měn čínský jüan. Bude mít větší váhu než libra či jen

Čínský jüan (ilustrační foto)

Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Rozhodnutí je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v integraci čínské ekonomiky do světového finančního systému.

Jüan se stane součástí koše od října 2016. Čínská měna, nazývaná také renminbi, bude třetí největší mezi světovými konkurenty. Jüan bude mít v koši podíl 10,92 procenta.

Placení DPH u plynu a elektřiny v Česku se změní. Kvůli vyšetřování firmy ovládané Gazpromem

Ministerstvo financí chce od února příštího roku rozšířit režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny. Počítá s tím nařízení vlády, které poslalo ministerstvo financí k připomínkám. 

"Jedná se o reakci na zjištění, že k daňovým únikům dochází i u dodání plynu a elektřiny, a to zejména formou karuselových obchodů, kde zatím daňové úniky detekovány nebyly," uvedlo ministerstvo v materiálu.

Výrobce Fernetu zažívá prudký pád. Poláci nekupují vodku a akcie klesají o 30 procent

Stock

Tvrdá konkurence, propad objednávek a slabý polský zlotý drtí výrobce vodky Stock Spirits na akciových trzích. Po výrazném pátečním snížení odhadu celoročního zisku před zdaněním a odpisy se akcie společnosti začaly na pražské burze propadat o více než 30 procent.

Neochota Poláků utrácet za vodku jako dříve a oslabování tamní měny nastartovaly propady akcií skupiny na londýnské burze již v pátek. Poklesly o 28 procent. V pondělí pak pokračují ve svém sestupu k 108 pencím. Ještě ve čtvrtek se přitom akcie obchodovaly za 173 pencí.

Gates, Zuckerberg, Bezos a další miliardáři spojují síly. Budou investovat do čisté energie

Bill Gates

Nejbohatší podnikatelé se dali dohromady, aby přispěli svým dílem k boji se změnami klimatu. Bill Gates v pondělí ohlásil vznik Průlomové energetické koalice (Breakthrough Energy Coalition), která podpoří investice do čisté energie.

Skupina investorů se zaměří na takové energetické společnosti, které nabídnou nové cesty k získávání a poskytování čisté energie. Účast na tomto projektu přislíbilo více než 25 investorů z 10 zemí, kteří chtějí do energetiky investovat desítky miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru