Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby se tématika polostátního ČEZ pravidelně projednávala na koaliční radě. Důvodem je situace v Jaderné elektrárně Dukovany, kde je od 19. září kvůli problematickým kontrolám svarů v provozu pouze jeden blok ze čtyř. Kdyby šlo o podnik pod jeho velením, situaci by řešil radikálně, dodal. Jeho rezort přichází odstávkou Dukovan měsíčně o 11 milionů korun.

"Netroufnu si označit člověka (v ČEZ), ale kdyby v takové situaci byl státní podnik Lesy ČR, tak bych tu situaci řešil celkem radikálně," odpověděl ministr na dotaz, zda může označit pracovníka ČEZ, který je za nynější situaci zodpovědný. Ministr a první místopředseda lidovců má pocit, že vládní koalice dostatečně nevěnuje firmě ČEZ pozornost.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývá zhruba pětinu celkové spotřeby elektrické energie v Česku. Kontroly svarů tam byly zahájeny z toho důvodu, že při prověrce dokumentace byly zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

V Dukovanech je kvůli tomu od 19. září v provozu jen jeden ze čtyř jaderných bloků. Termíny zprovoznění bloků podle dřívějšího vyjádření mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka zatím stanoveny nebyly.

"Dostáváme se do situace, kdy ČEZ přichází o miliardy na tržbách a státní rozpočet přichází o potenciální příjmy. Já to téma otevírám, protože jsem zhruba měsíc a půl čekal poté, co ty problémy prosákly i mediálně, zda-li ministerstvo financí nebo někdo jiný téma na koaliční jednání přinese. Nestalo se tak," řekl v pondělí Jurečka.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Státní podnik Povodí Moravy podle Jurečky každý měsíc, kdy jsou Dukovany odstavené, přijde o 11 milionů korun. Peníze by jinak dostávaly za využívání vody na chlazení elektrárny. Podle Jurečky jde o problém, neboť podnik peníze potřebuje na investice i provozní náklady.

Firma ČEZ chce, aby okolnosti provedení nekvalitních kontrol svarů v Jaderné elektrárně Dukovany prověřila policie. Podnět k prošetření podala předminulý týden Okresnímu státnímu zastupitelství v Třebíči, které ho má předat policii. Policie by pak měla v této věci zahájit trestní řízení. Podání trestního oznámení kvůli Dukovanům nevyloučila ani Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru