Ministerstvo financí chce od února příštího roku rozšířit režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny. Počítá s tím nařízení vlády, které poslalo ministerstvo financí k připomínkám. 

"Jedná se o reakci na zjištění, že k daňovým únikům dochází i u dodání plynu a elektřiny, a to zejména formou karuselových obchodů, kde zatím daňové úniky detekovány nebyly," uvedlo ministerstvo v materiálu.

Podle informací Hospodářských novin zavedení změn u DPH souvisí s probíhající kauzou Vemex, kterou HN popsaly před dvěma týdny

Jak to bylo s Vemexem

Finanční správa zabavila začátkem listopadu Vemexu, který spadá pod Gazprom, přes 430 milionů korun. Domnívá se, že Vemex mohl tušit nebo věděl, že uzavírá smlouvu s podvodnou firmou na odběr plynu v hodnotě 2,5 miliardy korun. Pokud se prokáže, že jde o daňový podvod, jednalo by se o největší aféru v plynárenském byznysu v české historii.

Kauza Vemex má dopad na celý energetický sektor. Finanční správa totiž velkým hráčům, jako je ČEZ, řekla, že mezi nimi jsou podvodníci, ale už kvůli mlčenlivosti nemohla říct, kdo tím podvodníkem je.

Ministerstvo financí na to reaguje právě zavedením "reverse charge", tedy obráceného zdanění, kdy zboží není daněno dodavatelem, ale jeho odběratelem.

Plodiny i reality

Naposledy se rozšířila přenesená daňová povinnost v ČR v červenci a září, a to o vybrané zemědělské plodiny. Cílem bylo sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do Česka.

Od ledna 2016 bude opatření platit nově i při dodání nemovitosti plátci DPH, kdy daň uhradí kupující.

Povinnost se již nyní uplatňuje například při dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí, některých druhů odpadů, stavebních a montážních prací nebo u obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.

Další produkty, se kterými se podvádí

Ministerstvo dále v materiálu uvedlo, že finanční správa v oblasti služeb a zboží eviduje jako rizikové komodity kámen, žulové desky, barevné kovy, software na CD a DVD, CD a DVD obsahující návrhy, pohonné hmoty, minerální oleje, investiční zlato, fotovoltaické panely, ostatní zemědělské komodity (řepka a řepkový olej, cukr apod.), osobní a nákladní automobily, náhradní díly, textil, obuv, pneumatiky, maso, dobíjecí kupony, poskytování webových služeb, reklamní služby a úklidové práce.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že v případě poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH. Opatření se ale netýká koncových drobných spotřebitelů, je to opatření na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

ČR delší dobu prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti. Země to považují za jeden z důležitých nástrojů proti daňovým únikům. DPH ale patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. EK navíc nedávno žádost ČR, Slovenska a dalších zemí o rozšíření tohoto opatření zamítla. Navrhované opatření u elektřiny a plynu směrnice EU umožňuje.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru